Получайте ВПраве
на Ваш E-mail:

*100% защита данных

Вы находитесь: Главная » Наследство, Последнее на ВПраве, Правовой Ликбез » Борги у спадокstyle="display:block"
data-ad-client="ca-pub-8862120308250256"
data-ad-slot="1074248304"
data-ad-format="auto">

1372774732Здавалося б, добре отримати у спадок квартиру чи авто, одразу вирішилося би багато питань та з’явилося багато нових можливостей. Але що робити, якщо виявиться, що у спадкодавця залишилися ще й борги: у вигляді кредиту на покупку тієї ж машини, квартири або позики знайомому, а, може, він встиг залити сусіда і досі не відшкодував йому збитки? Що робити, якщо у спадок дістався борг?

Слід звернутися до ст. 1218 Цивільного Кодексу України , яке дасть нам найперше розяснення з цього приводу, що до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті. І якщо більш ширше дослідити цю статтю, звернувшись до її науково-практичного коментаря, то стає зрозуміло, що у спадщину разом із майном та нерухомістю входять також певні зобов’язання, які залишились після смерті спадкодавця, тобто це можуть бути :

• обов'язки, що випливають з цивільно-правових договорів (крім тих, що нерозривно пов'язані з особою спадкодавця);
• обов'язки з відшкодування матеріальної шкоди (збитків);
• обов'язки по відшкодуванню моральної шкоди (присудженої судом за життя спадкодавця);
• обов'язки по виплаті неустойки у вигляді штрафу або пені (присудженої судом за життя спадкодавця);
• витрати на утримання догляд, лікування, поховання спадкодавця (але не більш, ніж за 3 роки);
• обов'язки за договором оренди житла з викупом, кредитні зобов’язання;

Проте, слід звернути увагу на ті зобов’язання, які не входять до складу спадщини, оскільки пов’язані з самим спадкодавцем. Наприклад:

• обов'язки, що випливають з цивільно-правових договорів, нерозривно пов'язаних з особистістю самого спадкодавця (тобто виконати таке зобов'язання міг тільки сам спадкодавець особисто);
• інші зобов'язання, пов'язані з особою спадкодавця (наприклад, по виплаті аліментів).

Тож обов’язок виконання вищевказаних зобов’язань лягає на плечі спадкоємця, не важливо при цьому, спадкування буде здійснюватися за законом чи заповітом.
Однак, зверну увагу на ст. 1268 ЦКУ, де йдеться про те, що спадкоємець має право прийняти спадщину або відмовитися від неї. Прийнявши спадкове майно, спадкоємець бере на себе тягар виконання і певних обов’язків померлого. Однак, відмовившись приймати спадок, шляхом написання відмови від спадкової маси, автоматично дана відмова діє і на боргові зобов’язання. Тож слід уважно зважити, всі за та проти, перш ніж приймати у спадок, щоб то не було. Зверну вашу увагу на наступне, ст. 1282 ЦК України передбачено, що спадкоємці зобов'язані задовольнити вимоги кредитора повністю, але в межах вартості майна, одержаного у спадщину. Тобто кредитор не має права вимагати виконання боргових зобов’язань в частині більшій, ніж сама вартість спадкового майна. Заборгованість покривається тільки успадкованим майном, яке належало померлій особі, а ніяк не майном спадкоємця прийнявшого спадок.

Додам, що відсутність у нотаріуса заяви про прийняття спадщини протягом встановленого строку для прийняття спадщини також прирівнюється до відмови. Тому перед тим, як здійснювати будь-які дії, пов'язані з прийняттям і оформленням спадщини, не зайвим буде дізнатися про те, що саме входить у спадкову масу. Чи не залишився після спадкодавця невиплачений кредит, чи не були присуджені з нього які-небудь виплати рішенням суду і т. д.

Якщо про зобов'язання спадкодавця стало відомо вже після того, як заяву про прийняття спадщини написано, теж не страшно. Протягом строку, встановленого для прийняття спадщини, спадкоємець може відкликати свою заяву.
Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом встановленого строку він не заявив про відмову від неї. Тому, якщо такий спадкоємець не бажає вступати в спадщину, він має піти до нотаріуса і написати відповідну заяву.Малолітня, неповнолітня, недієздатна особа, а також особа, цивільна дієздатність якої обмежена, вважаються такими, що прийняли спадщину без здійснення яких-небудь дій. Відмовитися від спадщини можуть батьки, усиновлювачі або опікун з дозволу органів опіки та піклування.

Строк для прийняття спадщини (або відмови від нього) встановлюється в шість місяців, що зазначено в ст. 1270 ЦК України.  І він починає текти з моменту відкриття спадщини.Якщо виникнення у особи права на спадкування залежить від неприйняття спадщини або відмови від її прийняття іншими спадкоємцями, строк для прийняття нею спадщини встановлюється у три місяці з моменту неприйняття іншими спадкоємцями спадщини або відмови від її прийняття. Якщо строк, що залишився, менший як три місяці, він подовжується до трьох місяців.

Поліна Марченко, ВПравеstyle="display:block"
data-ad-client="ca-pub-8862120308250256"
data-ad-slot="3888113903"
data-ad-format="auto">

.

Похожие записи на ВПраве

Оставьте ваш комментарий


© 2017 ВПраве · Все права на материалы, размещенные на www.inlegal.com.ua, охраняются в соответствии с законодательством Украины. При цитировании и использовании любых материалов ссылка на www.inlegal.com.ua обязательна. При цитировании и использовании в интернете активная индексируемая гиперссылка на www.inlegal.com.ua обязательна.