Получайте ВПраве
на Ваш E-mail:

*100% защита данных

Вы находитесь: Главная » Последнее на ВПраве, Правовой Ликбез, Семейное право » «Цивільний шлюб» і право на спадкуванняstyle="display:block"
data-ad-client="ca-pub-8862120308250256"
data-ad-slot="1074248304"
data-ad-format="auto">

Cohabitation03Протягом останніх десятиліть кількість офіційно зареєстрованих в Україні шлюбів повільно, але неухильно зменшується. Чимало пар не вважають за необхідне «узаконювати» свій союз. Як правило, у подібних випадках фактична подружня пара посилається на те, що наявність у паспорті штампу про одруження не зміцнює почуття кохання, не є гарантією стабільності і тривалості стосунків. У побуті, пресі і навіть у судах дедалі частіше вживається термін «цивільний шлюб»…

Між тим, українське сімейне законодавство взагалі не використовує такого поняття, як «цивільний шлюб». У ст. 74 Сімейного кодексу вживається конструкція «жінка та чоловік, які проживають однією сім’єю, але не перебувають у шлюбі між собою або в будь-якому іншому шлюбі». У юридичній літературі частіше можна зустріти згадку про «чоловіка та жінку, які проживають однією сім’єю без реєстрації шлюбу».

У Сімейному кодексі міститься кілька норм, котрі регулюють майнові відносини чоловіка та жінки, які проживають однією сім’єю без реєстрації шлюбу. Так, згідно із вже згаданою ст. 74 СК, набуте ними за час спільного проживання майно належить їм на праві спільної сумісної власності (якщо інше не встановлено договором). Поділ майна відбувається за правилами, які встановлені для подружжя. Відповідно до ст. 91 СК, чоловік або жінка, які стали непрацездатними під час спільного проживання, мають право на утримання (аліменти) від партнера.

Особливий інтерес становить можливість чоловіка та жінки, які проживали однією сім’єю без реєстрації шлюбу, на спадкування за своїм партнером. Чимало правників у такій ситуації радять тому, хто пережив свого партнера, звертатися до суду з заявою в порядку окремого провадження – про встановлення юридичного факту (факту проживання однією сім’єю без реєстрації шлюбу). Мовляв, суд визнає особу чоловіком чи дружиною, і таким чином він (вона) стане спадкоємцем першої черги за законом…

Погодитись з таким трактуванням норми закону щодо «цивільного подружжя» абсолютно не можна.

Річ у тому, що рішенням суду може бути встановлено факт проживання чоловіка і жінки однією сім’єю без реєстрації шлюбу, але суд не визначає за ними ні статусу «подружжя», ні статусів «дружина» чи «чоловік» в розумінні Сімейного і Цивільного кодексів. Між тим, у ст. 1261 ЦК України йдеться саме про чоловіка чи дружину померлого (хоча й використовується така дефініція, як «той з подружжя, який його пережив»). Понад те, ч. 2 ст. 21 СК України категорично встановлює: «Проживання однією сім’єю жінки та чоловіка не є підставою для виникнення у них прав та обов’язків подружжя». Отже, у цій ситуації не виникає й таке «подружнє» право, як право на спадкування!

Звичайно, за деяких умов «цивільні» чоловік чи дружина можуть успадкувати майно свого партнера. Наприклад, у випадку складання на їх користь заповіту… Але тут вже мова йтиме про спадкування на підставі цивільного правочину, а не сімейних стосунків. Крім того, за відсутності заповіту та спадкоємців першої-третьої черг за законом, «цивільні» чоловік чи дружина можуть стати спадкоємцем четвертої черги. Щоправда, законодавець передбачив важливу передумову такого спадкування: претендент на спадщину четвертої черги мав би прожити зі спадкодавцем однією сім’єю не менше 5 років до його смерті.

Таким чином, сімейні стосунки чоловіка та жінки, що не формалізовані шляхом державної реєстрації шлюбу, суттєво впливають на обсяг прав таких партнерів, особливо у царині спадкування.

Михайло Максимик, ВПравеstyle="display:block"
data-ad-client="ca-pub-8862120308250256"
data-ad-slot="3888113903"
data-ad-format="auto">

.

Похожие записи на ВПраве

Оставьте ваш комментарий


© 2017 ВПраве · Все права на материалы, размещенные на www.inlegal.com.ua, охраняются в соответствии с законодательством Украины. При цитировании и использовании любых материалов ссылка на www.inlegal.com.ua обязательна. При цитировании и использовании в интернете активная индексируемая гиперссылка на www.inlegal.com.ua обязательна.