Получайте ВПраве
на Ваш E-mail:

*100% защита данных

Вы находитесь: Главная » Последнее на ВПраве, Правовой Ликбез, Трудовое право » Додаткова відпустка розлученій жінці (одинокій матері)style="display:block"
data-ad-client="ca-pub-8862120308250256"
data-ad-slot="1074248304"
data-ad-format="auto">

dodatkova-vidpustka-materiУсім відомо, що відпустка надається нам за графіком, який затверджується заздалегідь і не завжди нас влаштовує. А влітку дуже хочеться відпочити. Особливо, якщо є маленька дитина. Проте, небагато хто знає про можливість отримання додаткової відпустки батькам, які самостійно виховують дітей.

Хочу одразу підкреслити, що все, про що йтиметься нижче, в повній мірі стосується і чоловіків, якщо вони виховують самостійно дитину, без мами.

Стаття 19 Закону України «Про відпустки» передбачає право одинокої матері на додаткову відпустку тривалістю 10 календарних днів.

Визначення терміну «одинока мати» зазначено у постанові Пленуму Верховного Суду України "Про практику розгляду судами трудових спорів" від 06.11.92 р. N 9 (п. 9) та п. 5 ч. 13 ст. 10 Закону України «Про відпустки».

Так, Пленум ВСУ одинокою матір'ю вважає жінку, яка не перебуває у шлюбі, і у свідоцтві про народження дитини якої відсутній запис про батька дитини або запис про батька зроблено у встановленому порядку за вказівкою матері; вдову; іншу жінку, яка виховує і утримує дитину сама.

Оскільки п.5 ч. 13 ст. 10 Закону України «Про відпустки» визначає одиноку матір як таку, що виховує дитину без батька, факт наявності утримання (аліментів) для надання відпустки значення не має.

Отже, правом на додаткову відпустку відповідно до закону володіють наступні одинокі матері: жінки, які не перебувають у шлюбі і у свідоцтві про народження дитини яких відсутній запис про батька дитини або запис про батька зроблено у встановленому порядку за вказівкою матері; вдови; жінки, які виховують дитину без батька (в тому числі і розлучені жінки, які виховують дитину без батька).

Якщо жінка дійсно є одинокою матір’ю, то вона має надати довідку з органів реєстрації актів цивільного стану. Проблема може виникнути під час надання такої відпустки розлученій жінці, оскільки батько у дитини є і в багатьох випадках спілкується з нею і бере участь у її вихованні.

У чинному законодавстві відсутній конкретний перелік документів, які має надати розлучена жінка, що виховує дитину самостійно (без батька), щоб отримати додаткову соціальну відпустку.

Отже, підтвердженням права на зазначену відпустку для роботодавця може слугувати будь-який офіційно складений, оформлений та засвідчений в установленому порядку документ, у якому з достатньою достовірністю підтверджується відсутність участі батька у вихованні дитини.

Зокрема, одним з таких документів може бути:

  • Рішення суду про позбавлення відповідача батьківських прав;
  • Ухвала суду або постанова слідчого про розшук відповідача у справі за позовом про стягнення аліментів;
  • Акт, складений соціально-побутовою комісією, створеною первинною профспілковою організацією чи будь-якою іншою комісією, утвореною на підприємстві, в установі, організації або акт дослідження комітетом самоорганізації населення, в якому зі слів сусідів (за наявності їх підписів у акті) підтверджується факт відсутності участі батька у вихованні дитини;
  • Довідка зі школи (дитячого садочка) про те, що батько не бере участі у вихованні дитини (не спілкується з вчителями, не забирає дитину додому, не бере участі у батьківських зборах) тощо.

Тобто, для отримання додаткової відпустки розлучена жінка, крім заяви про надання цієї відпустки, копій свідоцтва про народження дитини та розірвання шлюбу, має надати роботодавцю один із вищезазначених або будь-який інший документ, що підтверджує відсутність участі батька у вихованні дитини.

Слід звернути увагу, що жінка, яка має дітей від чоловіка, з яким вона не перебувала і не перебуває в зареєстрованому шлюбі (тобто перебуває у цивільному шлюбі), але з яким вона веде спільне господарство, разом проживає і виховує дітей, права на таку відпустку не має.

Наприкінці хочу зазначити, що відповідно до КЗпП усі дні невикористаної соціальної додаткової відпустки підлягають компенсації при звільненні. Тобто, при залишенні роботи вам зобов’язані виплатити компенсацію за всі роки, коли ви не ходили в таку відпустку, з моменту виникнення права на неї (з моменту розлучення). Про це обов’язково треба зазначати в заяві про звільнення. Це працює, перевірено на власному досвіді!

 

Олена Фатьянова, юрист (м. Харків)style="display:block"
data-ad-client="ca-pub-8862120308250256"
data-ad-slot="3888113903"
data-ad-format="auto">

.

Самые комментируемые записи

1 Комментарий

  1. Доброго дня!!!Допоможіть будь-ласка!!!Я розлучена у 2008 році (виховую сама доньку), довідка з органів опіки про позбавлення батьківських прав батька я оформила лише у 2013 (вихідний номер) за який період я маю право отримати додаткові дні соц. відпустки.Дякую.

Оставьте ваш комментарий


© 2017 ВПраве · Все права на материалы, размещенные на www.inlegal.com.ua, охраняются в соответствии с законодательством Украины. При цитировании и использовании любых материалов ссылка на www.inlegal.com.ua обязательна. При цитировании и использовании в интернете активная индексируемая гиперссылка на www.inlegal.com.ua обязательна.