Получайте ВПраве
на Ваш E-mail:

*100% защита данных

Вы находитесь: Главная » Последнее на ВПраве, Правовой Ликбез, Семейное право » Майнові відносини подружжя: відступлення від принципу рівності часток



style="display:block"
data-ad-client="ca-pub-8862120308250256"
data-ad-slot="1074248304"
data-ad-format="auto">

advokat_po_semeynim_delamДля того, щоб сімейний союз жінки і чоловіка тривав до закінчення їх життєвого шляху, необхідно, крім почуття кохання, мати ще й надійну матеріальну базу: житло, речі домашнього вжитку, грошові кошти і т.д. – тобто, потрібно мати майно. Інколи підвалини майнового благополуччя молодої сім’ї забезпечують батьки, інколи майно приносить у сім’ю один з подружжя, але найчастіше його набувають жінка і чоловік протягом спільного проживання.

Одним з результатів правової просвіти населення стало те, що цілковита більшість наших громадян вже знає: усе, що нажите під час шлюбу (за певним винятком), є спільною власністю подружжя, і у випадку розірвання шлюбу ділиться порівну. Однак, у традиційній та електронній пресі, на різноманітних сайтах частина юристів стверджує, що суд, при поділі майна подружжя, може відступити від принципів рівності часток і збільшити частку дружини (чоловіка), якщо з нею (ним) залишається проживати дитина. Але чи це справді так однозначно?

Процитуємо закон. Частина третя ст. 70 Сімейного кодексу дослівно звучить так: «За рішенням суду частка майна дружини, чоловіка може бути збільшена, якщо з нею, ним проживають діти, а також непрацездатні повнолітні син, дочка, за умови, що розмір аліментів, які вони одержують, недостатній для забезпечення їхнього фізичного, духовного розвитку та лікування» (виділено автором – М.М.).

Отже, для того, щоб суд відійшов від принципу рівності часток подружжя у спільному майні, необхідна одночасно наявність таких обставин:

— наявність у подружжя однієї дитини або кількох дітей (віком до 18 років), або повнолітніх непрацездатних сина та/або дочки;

— існування рішення суду про стягнення аліментів, яке набуло законної сили;

— розмір аліментів є недостатнім для забезпечення фізичного, духовного розвитку та лікування дітей.

Остання обставина, на мій погляд, є найсуттєвішою у цій «триаді» і потребує детальнішого аналізу. Яким має бути розмір стягуваних аліментів для того, щоб суд при поділі майна подружжя збільшив частку того, з ким залишається мешкати дитина?

Відповідно до частини другої ст. 182 Сімейного кодексу, мінімальний розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 30% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку (ця обмежувальна норма не діє, якщо аліменти стягуються у твердій, або ж фіксованій грошовій сумі). Можна припустити, що суму, не нижчу за 30% прожиткового мінімуму, законодавець вважає достатньою для забезпечення фізичного, духовного розвитку та лікування дитини. А далі напрошується висновок: якщо аліменти становлять не нижче 30% прожиткового мінімуму, то збільшити частку у майні того з подружжя, з ким мешкає дитина, не можливо, оскільки стягуваної суми аліментів достатньо для утримання дитини.

Але з таким формальним висновком погодитись не можна. Річ у тому, що в Україні з 1999р. діє Закон «Про прожитковий мінімум». Згідно з ст. 1 цього Закону, прожитковий мінімум – це вартісна величина достатнього для забезпечення нормального функціонування організму людини, збереження його здоров’я набору продуктів харчування, а також мінімального набору непродовольчих товарів, необхідних для задоволення основних соціальних і культурних потреб особистості. Відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2014 рік»  (якщо вважати його прийнятим!), з 1 січня ц.р. для дітей віком до 6 років ця величина становить 1032 грн. на місяць. Виходячи із змісту ст. 141 Сімейного кодексу України, за якою мати і батько мають однакові права та обов’язки щодо дитини, можна вважати, що кожен з батьків зобов’язаний витрачати на утримання дитини не менше, ніж 516 грн. на місяць (50% від прожиткового мінімуму). А встановлена ст. 182 СК нижня обмежувальна норма складає, у грошовому обчисленні, лише 309,6 грн. на місяць (30% від прожиткового мінімуму). З цього можна зробити висновок: якщо розмір визначених судом аліментів на дитину віком до 6 років становить менше 50% прожиткового мінімуму (менше 516 грн./міс.), то цього розміру явно не достатньо для забезпечення фізичного, духовного розвитку та лікування дитини. Отже, у цьому випадку суд, розглядаючи справу про поділ майна, може, за заявою того з подружжя, з ким мешкає дитина, збільшити його (її) частку у спільному майні. Щодо межі збільшення частки одного з подружжя, то обґрунтувати її конкретну величину правовими нормами не видається можливим; однак, при цьому суд повинен враховувати положення частини дев’ятої ст. 7 СК: «Сімейні відносини регулюються на засадах справедливості, добросовісності та розумності, відповідно до моральних засад суспільства».

Таким чином, самого лише факту проживання з матір’ю, батьком дитини, навіть за наявності судового рішення про стягнення аліментів, не достатньо для збільшення її (його) частки у спільному майні. Розмір стягуваних аліментів має бути визнаний недостатнім для забезпечення фізичного, духовного розвитку та лікування дитини.

Якщо ж аліменти сплачуються одним з батьків добровільно, наприклад, через подання ним заяви у бухгалтерію за місцем роботи, то у випадку, коли їх розмір менший, ніж 50% прожиткового мінімуму, на думку автора, суд не має права при поділі майна застосовувати частину третю ст. 70 СК України і збільшити майнову частку того з батьків, з ким проживає дитина. Адже другий з батьків має право у будь-який час звернутися до суду з позовом про примусове стягнення аліментів, заявивши до відповідача такий розмір аліментів, який вважає достатнім для забезпечення фізичного, духовного розвитку та лікування дитини.

Варто також зауважити, що відступлення від принципу рівності часток обох з подружжя при поділі спільно набутого майна можливе також за наявності укладеного подружжям шлюбного договору, але це – тема окремої розмови.

 Михайло Максимик, ВПраве



style="display:block"
data-ad-client="ca-pub-8862120308250256"
data-ad-slot="3888113903"
data-ad-format="auto">

.

Похожие записи на ВПраве

Оставьте ваш комментарий


© 2016 ВПраве · Все права на материалы, размещенные на www.inlegal.com.ua, охраняются в соответствии с законодательством Украины. При цитировании и использовании любых материалов ссылка на www.inlegal.com.ua обязательна. При цитировании и использовании в интернете активная индексируемая гиперссылка на www.inlegal.com.ua обязательна.