Получайте ВПраве
на Ваш E-mail:

*100% защита данных

Вы находитесь: Главная » Наследство, Последнее на ВПраве, Правовой Ликбез » Процедура спадкування акційstyle="display:block"
data-ad-client="ca-pub-8862120308250256"
data-ad-slot="1074248304"
data-ad-format="auto">

eqfnkbnss279c0e5liy61364331420Процедура прийняття у спадок акцій є трохи складнішою, ніж прийняття у спадок іншого майна, і не знання цієї процедури може привести до певних проблем, як для самого спадкоємця так і для товариства. Однак принцип спадкування є таким же, як і у всіх інших випадках.

Спадкування акцій регулюється Цивільним Кодексом України. І почати слід із ст. 1218 того ж Кодексу, яка говорить, що до складу спадщини входять усі права та обов’язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися в наслідок  його смерті. Також слід звернути увагу на ст. 177 Цивільного кодексу України, де вказано, що цінні папери (серед них і акції) є об'єктами цивільних прав, тому можуть вільно переходити від однієї особи до іншої в порядку спадкування. Однак процедура є дещо складнішою. Тож пропоную розглянути ці так звані відмінності та труднощі.

За спадкування акцій спадкоємцям, на відміну від, скажімо, успадкування частки у ТОВ, непотрібно отримувати згоду інших акціонерів акціонерного товариства, навіть якщо статутом ТОВ передбачено інше. Суд такі суперечки зазвичай вирішує на користь спадкоємця.

Для прийняття спадщини спадкоємцю потрібно протягом 6 місяців звернутися в нотаріальну контору за місцем відкриття спадщини. При цьому місцем відкриття спадку є останнє місце проживання спадкодавця, а якщо воно не відомо — місце перебування нерухомого майна або його основної частини, в разі відсутності нерухомого майна — місце перебування основної частини рухомого майна, що регулюється ст. 1221 ЦК України.

Першим кроком буде написання заяви до нотаріальної контори, про прийняття спадщини, в якій слід указати всю спадкову масу, яка залишилася після спадкодавця, в тому рахунку і акції. Таку заяву слід подати у відповідності до ст. 1270 ЦК України, а саме строк для прийняття спадщини є 6 місяців, з дня відкриття спадщини. Однак, якщо спадкоємець, який постійно мешкав разом зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо він протягом 6 місяців не заявив про відмову від неї. Після закінчення шести місяців, спадкоємець звернувшись до нотаріальної контори та вказавши, що на час смерті проживав разом із спадкодавцем отримує свідоцтво про право на спадщину, яку прийняв фактично.

Наступним кроком, який повинен зробити спадкоємець для оформлення права власності на спадщину у вигляді акцій, є перереєстрація прав власності на акції:

• у реєстратора, який веде реєстр акцій цього акціонерного товариства (за документарної форми випуску акцій) відповідно до Положення про порядок ведення реєстрів власників іменних цінних паперів, затвердженого рішенням ДКЦПФР від 17.10.2006 р. № 1000;

• у хранителя, у якого відкрито рахунок у цінних паперах (за не документарної форми випуску акцій) відповідно до Положення про депозитарну діяльність, затвердженого рішенням ДКЦПФР від 17 жовтня 2006 р. № 999.

Також, реєстраторунеобхідно надати отримане у нотаріуса свідоцтво про право на спадщину та оригінал сертифікату акцій на ім’я спадкодавця. Ці документи залишаються у реєстратора. Він погашає сертифікат акцій, виданий на спадкодавця, видає новий сертифікат акцій спадкоємцю і вносить відповідний запис про нового власника акцій у реєстр.

У сертифікаті акцій зазначають вид цінного папера, назву акціонерного товариства, серію та номер сертифіката, міжнародний ідентифікаційний номер цінного папера, тип і класс акцій, номінальну вартість акцій, їхню кількість, підписем емітента або уповноваженої особи, засвідчений печаткою емітента або такою уповноваженою особою. Сертифікат має бути засвідчений підписом і печаткою реєстратора (крім випадків, коли емітент веде власний реєстр).

Під час переходу прав у порядку спадкування на акції, випущені в не документарній формі, хранитель, у якого відкрито рахунок у цінних паперах, переводить його акції на відповідний рахунок спадкоємця на підставі свідоцтва про право на спадщину, і видає виписку з рахунку в цінних паперах, яка і є підтвердженням права власності на акції.

До спадкоємців переходить право власності на акції померлого акціонера лише з моменту зарахування акцій на рахунок у цінних паперах, відкритого спадкоємцем у хранителя, або після внесення реєстродержателем відповідногоз апису до реєстру акціонерів та видачі сертифіката акцій.

Документом, що підтверджує право власності на акції, є сертифікат акцій або виписка з рахунку в цінних паперах (а не свідоцтво про право на спадщину).

Проте, зверну увагу, на ст.7 ЗУ «Про акціонерні товариства»,  де вказано, що привілеєве право акціонерів приватного акціонерного товариства на придбання акцій не поширюється на випадки спадкування.

Отже, якщо ви отримали у спадок частину акцій, то пам’ятайте, аби не завдати шкоди самому акціонерному товариству, або взагалі не блокувати його роботу, притримуйтесь вищевказаної процедури спадкування та вдалого вам управління успадкованими акціями.

Поліна Марченко, ВПравеstyle="display:block"
data-ad-client="ca-pub-8862120308250256"
data-ad-slot="3888113903"
data-ad-format="auto">

.

Похожие записи на ВПраве

Оставьте ваш комментарий


© 2017 ВПраве · Все права на материалы, размещенные на www.inlegal.com.ua, охраняются в соответствии с законодательством Украины. При цитировании и использовании любых материалов ссылка на www.inlegal.com.ua обязательна. При цитировании и использовании в интернете активная индексируемая гиперссылка на www.inlegal.com.ua обязательна.