Получайте ВПраве
на Ваш E-mail:

*100% защита данных

Вы находитесь: Главная » Последнее на ВПраве, Правовой Ликбез, Юридическая самооборона » Як поводити себе на допиті: поради юристаstyle="display:block"
data-ad-client="ca-pub-8862120308250256"
data-ad-slot="1074248304"
data-ad-format="auto">

1188На сьогоднішній день обізнаність населення щодо своїх правах під час спілкування з представниками правоохоронних органів є дуже низькою. Чомусь так відбувається, що процедура допиту в Україні є досить стресовою, хоча по своїй природі це звичайна, просто процесуальна дія, яка допомагає встановити ті чи інші обставини справи. Тож віднесіться до цієї процедури досить спокійно.

Тому, перша стаття, на яку варто звернути увагу, це ст. 135,136 КПК України, в який чітко прописана процедура виклику особи на допит: повістка повинна бути вручена адресату особисто але не менше, ніж за три дні до допиту. Також ви можете не з’являтися на допит, якщо отримали повістку по електронній пошті, або по телефону у режимі розмови чи у формі смс-повідомлення, якщо тільки попередньо не повідомили свою адресу чи контактний телефон правоохоронним органам або слідчому судді.

СТ. 66 Кримінального процесуального Кодексу країни, де чітко роз’яснено права свідка:

1) знати, у зв'язку з чим і в якому кримінальному провадженні він допитується;

2) користуватися під час давання показань та участі у проведенні інших процесуальних дій правовою допомогою адвоката, повноваження якого підтверджуються згідно з положеннями статті 50 цього Кодексу;

3) відмовитися давати показання щодо себе, близьких родичів та членів своєї сім'ї, що можуть стати підставою для підозри, обвинувачення у вчиненні ним, близькими родичами чи членами його сім'ї кримінального правопорушення, а також показання щодо відомостей, які згідно з положеннями статті 65 цього Кодексу не підлягають розголошенню;

4) давати показання рідною або іншою мовою, якою він вільно володіє, і користуватися допомогою перекладача;

5) користуватися нотатками і документами при даванні показань у тих випадках, коли показання стосуються будь-яких розрахунків та інших відомостей, які йому важко тримати в пам'яті;

6) на відшкодування витрат, пов'язаних з викликом для давання показань;

7) ознайомлюватися з протоколом допиту та заявляти клопотання про внесення до нього змін, доповнень і зауважень, а також власноручно робити такі доповнення і зауваження;

8) заявляти клопотання про забезпечення безпеки у випадках, передбачених законом;

9) заявляти відвід перекладачу.

Однак, слід пам’ятати, що навіть із свідка дуже легко можна зробити підозрюваного, саме тому слід думати та наперед продумати порядок слів та поведінки під час спілкування із правоохоронними органами. Якщо ви впевнені в своїй невинуватості, а на Вас просто хочуть повісити чужий злочин, скористайтеся наступними прийомами, які порадив колишній колишній працівник КДБ.

Першим пунктом цих прийомчиків є так зване правило мовчання, тобто  зайшовши в кабінет до слідчого, ти, швидше за все, побачиш серйозного чоловіка, який заповнює папери, не звертаючи уваги на тебе. Ні в якому разі не починай розмову першим! Хто почав говорити, той і програв.Це старий КГБшний прийом.

Вже під час допиту, роби паузи перед відповіддю. Постійно. Чим довше, тим краще. По-перше, це знизитьтемп бесіди, а, отже, і напруженість. По-друге, дасть час подумати над відповіддю. Однак, не дивися в очі. Це правило одне з основних. Якщо ти не відчуваєш в собі грандіозної сили, то краще не випробовувати долю. Витримати погляд тренованої людини зовсім непросто, а програш в цій грі призведе до великих моральних втрат. Краще дивись вниз чи на руки або на стіл. Відволікайся і заспокоюйся. Бажано ще до початку розмови взяти в руки дрібний предмет. Ручку, гудзик або край рукава. Коли ти почнеш нервувати, руки будуть трястися, а це недобре. Також дрібний предмет відволікає увагу і вводить в мікротранс твого співрозмовника. Бажано щоб рухи були ритмічними і повторювалися з періодичністю. Не надумай сам попастися на цей прийом. Якщо слідчий крутить в руках чотки або вистукує ритм ручкою по столу, переведи свою увагу на інший предмет. Наприклад, почни вивчати свої нігті, а подумки наспівувати улюблену мелодію. І ні в якому разі нічого не проси. Фрази «дайте будь ласка», «дозвольте» і т.д. викинь з голови. Поміняй їх на «де взяти», «на чому писати». Будь ввічливий, але не принижуйся. А  головне — не бійся. Якщо тебе допитують, значить їм щось потрібно. Зізнання ти можеш написати в будь-який момент, але відмовитися від нього буде складніше. Тебе будуть переконувати, прохати, лякати. Не вступай в дискусії. Тільки відповідай на питання, а краще відповідати ухильно — «Можливо», "Не можу точно сказати», «Непам'ятаю "і т.д., головне без точних відповідей, що дасть змогу змінити свої на ті, які на користь тобі, і в такому випадку ти зажди можеш сказати : «Згадав!!».

Як відомо, одним із загальноприйнятих методів впливу на тебе є підсадка в камеру до кримінальників. Майже всі новачки розколюються на цьому випробуванні і готові підписати що завгодно, лише б непірнати в «парашу» головою і не бути підстилкою під своїм сусідом по камері.

Краще отримати зламаний ніс чи зламану руку аніж 2-5 років тюрьми.

І пам'ятайте «Щиросердне зізнання — прямий шлях до в'язниці». Якщо ти визнаєте свою провину — у присяжних не буде сумнівів що це були саме ви.

Якщо ж ви до останньої хвилини все заперечуєте — з'являється сумнів вашої причетності.Також, один із способів вивудження інформації — знайомство у відділку з «колєґою», коли просять почекати в коридорі, до вас підсаджується хлопець і ви розмовляєте. А зробити звукозапис, тим паче у відділку нічого не коштує, а доказ  залізний. Тому краще мовчіть, або якщо і не терпеться поговорити, краще скажи, що не розумієш чому тебе тут тримають.

000001-smallДо того ж, питанню допиту підозрюваного присвячено величезну ст...224 КПК України, де чітко прописано права та правила проведення  допиту тебе, як підозрюваного або свідка, в якій вказано наступне:

1.Допит проводиться за місцем проведення досудового розслідування або в іншому місці за погодженням із особою, яку мають намір допитати. Кожний свідок допитується окремо, без присутності інших свідків.

 2. Допит не може продовжуватися без перерви понад дві години, а в цілому — понад вісім годин на день.

 3. Перед допитом встановлюється особа, роз’яснюються її права, а також порядок проведення допиту. У разі допиту свідка він попереджається про кримінальну відповідальність за відмову давати показання і за давання завідомо неправдивих показань, а потерпілий — за давання завідомо неправдивих показань. За необхідності до участі в допиті залучається перекладач.

 4. У разі відмови підозрюваного відповідати на запитання, давати показання особа, яка проводить допит, зобов’язана його зупинити одразу після отримання такої заяви.

 5. Під час допиту може застосовуватися фотозйомка, аудіо- та/або відеозапис.

 6. Допитувана особа має право використовувати під час допиту власні документи і нотатки, якщо її показання пов’язані з будь-якими обчисленнями та іншими відомостями, які важко зберегти в пам’яті.

 7. За бажанням допитуваної особи вона має право викласти свої показання власноручно. За письмовими показаннями особи їй можуть бути поставлені додаткові запитання.

 8. Особа має право не відповідати на запитання з приводу тих обставин, щодо надання яких є пряма заборона у законі (таємниця сповіді, лікарська таємниця, професійна таємниця захисника, таємниця нарадчої кімнати тощо) або які можуть стати підставою для підозри, обвинувачення у вчиненні нею, близькими родичами чи членами її сім’ї кримінального правопорушення, а також щодо службових осіб, які виконують негласні слідчі (розшукові) дії, та осіб, які конфіденційно співпрацюють із органами досудового розслідування.

 9. Слідчий, прокурор має право провести одночасний допит двох чи більше вже допитаних осіб для з’ясування причин розбіжностей у їхніх показаннях. На початку такого допиту встановлюється, чи знають викликані особи одна одну і в яких стосунках вони перебувають між собою. Свідки попереджаються про кримінальну відповідальність за відмову від давання показань і за давання завідомо неправдивих показань, а потерпілі — за давання завідомо неправдивих показань.

 Окрім всього цього, ти маєш право скористатися безоплатною правовою допомогою адвоката за призначенням, який буде захищати тебе та твої права і інтереси згідно ст... 48 КПК України та 49  КПК України, у випадках:

 1) відповідно до вимог статті 52 цього Кодексу участь захисника є обов’язковою, а підозрюваний, обвинувачений не залучив захисника;

 2) підозрюваний, обвинувачений заявив клопотання про залучення захисника, але за відсутністю коштів чи з інших об’єктивних причин не може його залучити самостійно;

 3) слідчий, прокурор, слідчий суддя чи суд вирішить, що обставини кримінального провадження вимагають участі захисника, а підозрюваний, обвинувачений не залучив його.

 Захисник може бути залучений слідчим, прокурором, слідчим суддею чи судом в інших випадках, передбачених законом, що регулює надання безоплатної правової допомоги.

Одна в ст... 52 цього ж Кодексу, є чіткий перелік коли залучається представник:

1) щодо осіб, які підозрюються або обвинувачуються у вчиненні кримінального правопорушення у віці до 18 років, — з моменту встановлення факту неповноліття або виникнення будь-яких сумнівів у тому, що особа є повнолітньою;

 2) щодо осіб, стосовно яких передбачається застосування примусових заходів виховного характеру, — з моменту встановлення факту неповноліття або виникнення будь-яких сумнівів у тому, що особа є повнолітньою;

 3) щодо осіб, які внаслідок психічних чи фізичних вад (німі, глухі, сліпі тощо) не здатні повною мірою реалізувати свої права, — з моменту встановлення цих вад;

 4) щодо осіб, які не володіють мовою, якою ведеться кримінальне провадження, — з моменту встановлення цього факту;

 5) щодо осіб, стосовно яких передбачається застосування примусових заходів медичного характеру або вирішується питання про їх застосування, — з моменту встановлення факту наявності в особи психічного захворювання або інших відомостей, які викликають сумнів щодо її осудності;

 6) щодо реабілітації померлої особи — з моменту виникнення права на реабілітацію померлої особи.

Ще одна порада, не бери на допит із собою грошей, цінних речей, та про своє місце перебування завчасно повідом батькам чи друзям.

Після закінчення процесуальної дії. Уважно читайте протокол, а краще декілька  рази. Виправити помилки потім буде набагато складніше, а на кону може опинитися ваша свобода. Якщо ти помітив, що протоколі є неточності, обов’язково вкажи на них. Не залишайте порожні рядки в протоколі – там повинен стояти прочерк чи просто якась крива, що робить неможливим дописування додаткової інформації. Згідно частини 1 статті 107 КПК України, ви маєте право вимагати зафіксувати допит технічними засобами, тому скористатися таким правом варто.

А головне залишайся спокійним, будь вічливим та говори у помірному тоні, щоб там не було.

І пам’ятай, що згідно ч. 4 статті 95 КПК України, ти можеш відмовитися від своїх показань і дати нові, якщо вони отримані недозволені методи слідства, або ж і взагалі є, як то кажуть,  “вибитими” .

 Поліна Марченко, ВПравеstyle="display:block"
data-ad-client="ca-pub-8862120308250256"
data-ad-slot="3888113903"
data-ad-format="auto">

.

Похожие записи на ВПраве

Оставьте ваш комментарий


© 2017 ВПраве · Все права на материалы, размещенные на www.inlegal.com.ua, охраняются в соответствии с законодательством Украины. При цитировании и использовании любых материалов ссылка на www.inlegal.com.ua обязательна. При цитировании и использовании в интернете активная индексируемая гиперссылка на www.inlegal.com.ua обязательна.