Получайте ВПраве
на Ваш E-mail:

*100% защита данных

Вы находитесь: Главная » Последнее на ВПраве, Правовой Ликбез » Звільнення від кримінальної відповідальності у зв’язку з дійовим каяттямstyle="display:block"
data-ad-client="ca-pub-8862120308250256"
data-ad-slot="1074248304"
data-ad-format="auto">

zvilnennya-vid-krym-vipovidalnosti-diyove-kayattjaВідповідно до статті 45 Кримінального кодексу України, особа може бути звільнена від кримінальної відповідальності у зв’язку з дійовим каяттям. Що це означає? Чи достатньо лише каяття? Відповіді на ці запитання дає КК України.

Згідно зі ст.45 КК, особа може бути звільнена від кримінальної відповідальності. Проте, лише у випадку, якщо дана особа вчинила злочин вперше, вчинено злочин невеликої тяжкості, особа після вчинення злочину щиро покаялась, сприяла розкриттю злочину відповідними органами, а також повністю відшкодувала заподіяну шкоду. Лише у випадку, якщо дотримано усі ці пункти, тоді можна ставити питання про звільнення особи від відповідальності.

Особливістю даної статі є те, що вона закріплена у новому КК України. У кодексі 1960 року, котрий діяв ще зовсім недавно, дійове каяття визначалось лише, як пом’якшуюча обставина. Це свідчить про те, що законодавець на перше місце ставить не засудження особи, а саме перевиховання особи. Нерідко після звільнення особи від відповідальності, ці особи стають на правильний шлях, не порушуючи в подальшому закони.

Звільнення від кримінальної відповідальності за статтею 45 КК України, можливе за наявності певних ознак. В першу чергу звертається увага на те, чи вперше вчинено злочин даною особою, а також на тяжкість вчиненого злочину. Так, законодавець дає можливість звільнити особу від відповідальності у зв’язку з дійовим каяттям лише у випадку, якщо особа вчинила злочин вперше і цей злочин – невеликої тяжкості. При цьому, особа повинна щиро покаятись за вчинений злочин, а також відшкодувати усю шкоду, заподіяну своїми неправомірними діями.

Ще однією особливістю звільнення від відповідальності згідно даної статті є те, що особа активно сприяє розкриттю вчиненого злочину. Зокрема, до активного сприяння можна віднести: повідомлення особою про інші відомі епізоди вчинення злочину нею та співучасниками. Ще – повідомлення правоохоронних органів про місцезнаходження співучасників злочину, а також при можливості, допомога у їх затриманні, визначення ролі кожного співучасника у вчиненому злочині, а також з’ясування інших обставин, що мають істотне значення для вирішення справи, встановлення істини у справі.

Під відшкодуванням завданої шкоди розуміється те, що особа повернула вкрадені речі, або надала особі замість пошкоджених чи знищених речей – рівноцінні речі. Також, можливий варіант, що особа матеріально відшкодувала усю завдану шкоду. При цьому слід знати, що звільнення від кримінальної відповідальності відповідно до ст.45 КК України можливе лише у випадку фактичного відшкодування шкоди. Це означає, що у випадку, якщо особа обіцяє відшкодувати завдану шкоду у майбутньому, в такому випадку звільнення від відповідальності не є можливим.

Також слід звернути увагу на той факт, що при вирішенні питання про звільнення особи від кримінальної відповідальності відповідно до даної статті, думка потерпілої сторони щодо цього не враховується. Про це свідчить те, що дана стаття передбачає вичерпний перелік фактів, за наявності яких особа звільняється від відповідальності. І серед них немає такого поняття, як думка потерпілої сторони. Це означає, що навіть, якщо потерпілий проти того, щоб винного звільнили від відповідальності, проте правопорушник виконав усі вимоги передбачені статтею 45, його може бути звільнено від відповідальності.

Виходячи з вищевказаного, для того, щоб особа була звільнена від відповідальності не достатньо лише каяття за вчинений злочин. Окрім цього, винний повинен виконати ряд умов, котрі передбачені законодавством. Лише при виконанні усіх цих вимог, що передбачені статтею 45 Кримінального кодексу України, особа може бути звільнена від кримінальної відповідальності у зв’язку з дійовим каяттям.

Дмитро Гриневич, ВПравеstyle="display:block"
data-ad-client="ca-pub-8862120308250256"
data-ad-slot="3888113903"
data-ad-format="auto">

.

Похожие записи на ВПраве

Оставьте ваш комментарий


© 2017 ВПраве · Все права на материалы, размещенные на www.inlegal.com.ua, охраняются в соответствии с законодательством Украины. При цитировании и использовании любых материалов ссылка на www.inlegal.com.ua обязательна. При цитировании и использовании в интернете активная индексируемая гиперссылка на www.inlegal.com.ua обязательна.