Получайте ВПраве
на Ваш E-mail:

*100% защита данных

Вы находитесь: Главная » За рубежом, Политика и Право, Последнее на ВПраве » Чи дійсно Каталонії потрібна незалежність ?style="display:block"
data-ad-client="ca-pub-8862120308250256"
data-ad-slot="1074248304"
data-ad-format="auto">

Каталонія (Каталанія) з адміністративним центром у Барселоні є автономною республікою Іспанії. Навряд чи кожен добре ознайомлений з такою нацією як каталонці. Тим не менш, прирівнювати їх до іспанців було б неправильно. Маючи багату історію, колись цей народ був частиною королівства Арагон, але 1714 року після битви під Барселоною іспанці приєднали ці землі до числа своїх володінь. Звісно, про ніяку автономність мова не йшла аж до 70-х рр. минулого століття, коли Каталонія отримала таке право (хоча тоді йшлося лише про обмежену автономію). Та чого хочуть добитися каталонці зараз?

O6RsOJcHxrYНаціональна відокремленість

Звісно, однією з причин, чому Каталонія вимагає незалежності є прагнення повної незалежності для свого народу. Це бажання є цілком зрозумілим, особливо для нас-українців, якщо згадати схожі історичні факти. Каталонський національний рух, що діяв чи не з початку поневолення народу, всяко намагається пробудити, активувати національну свідомість народу. Отримавши достатню кількість прихильників, націоналісти декілька разів намагалися «достукатися» до Мадриду – мирними мітингами, а також проведенням декількох референдумів на місцевому рівні. Найвідоміший із них, у провінції Ареньш-да-Мун, відбувся у вересні 2009 року і всі подальші дії, що стосувалися незалежності, всяко підтримувалися місцевою владою.

Мадрид не міг не відреагувати, так як Каталонія є найбагатшою землею Іспанії і від неї чимало залежить, особливо у роки кризи. Провінція має право на власний парламент, обирання голови уряду (президента), а з 2006 року – на визнання себе як окремої нації. Наразі президентом є Хосе Монтілья, який всіляко намагається добитися повної незалежності для довірених йому земель. Одним із останніх кроків була спроба переговорів з прем’єр-міністром Іспанії Маріано Рахоєм про проведення на каталонських землях референдуму щодо повної незалежності краю. За законом Іспанії. Це можна зробити лише отримавши дозвіл на все іспанському рівні, а не місцевому.

М. Рахой відмовив у такому проханні, але згоджувався на продовження переговорів. Такий результат не задовольнив прес-службу Монтільї, адже вони сподівалися, Мадрид згодиться так само швидко, як це недавно зробив Лондон щодо незалежності Шотландії. Тому президент Каталонії заявляє, що зробить усе можливе,аби дозволити проведення референдуму.

А поки що народ привертає увагу світу до своїх проблем за допомогою мирних акцій. У вересні каталонці вирішили вибудувати живий ланцюг, таким чином продемонструвавши своє прагнення до незалежності. Довжина ланцюга мала бути приблизно 400 км – вздовж усього кордону автономії і складатися він мав приблизно з 400 тисяч населення. А виявилося, що акцію підтримали понад 1 мільйон жителів. Час для початку акції обрали теж досить символічний — — о 17 год. 14 хв. — символізував 1714 рік, коли Каталонія стала частиною Іспанії.

CPy9vAUlZyYПрагнення економічної незалежності

Як уже було сказано, Каталонія є найбагатшою провінцією Іспанії, її вклад у ВВП становить понад 20%, будучи потужним центром машинобудування, хімічної, фармацевтичної галузей промисловості, Барселона є відомим туристичним центром. Тим не менш, каталонський уряд отримує лише частину із зароблених грошей. Тому, кажучи, що Іспанія «обкрадає» свою провінцію, активісти значно збільшили кількість прихильників серед місцевого населення. За їх словами, прибутками від каталонських підприємств уряд закриває дірки у бюджетах інших, бідніших провінцій.

Тим не менш, ставши незалежною, Каталонія збільшить також кількість своїх витрат. Окрім повного фінансування держави (раніше місцевий уряд виплачував 40%), спочатку потрібно буде потратити чималу суму з бюджету на узаконення змін, пов’язаних із новим статусом Каталонії. А якщо врахувати, що ставши незалежною, земля позбавиться членства з ЄС, то навряд чи новоспечена держава зможе довго протриматися на теперішньому рівні, а тим більше – стати багатшою.

Цікаво відмітити, що більша половина каталонців проголосує за незалежність лише у випадку, що країна ставатиме членом ЄС, якщо ж ні – виступить категорично проти від’єднання. Це зрозуміло, скасування безвізового режиму, втрата економічних, торгівельних зв’язків автоматично призведе до занепаду краю. А щоби стати членом ЄС, але вже у складі іншої країни, каталонці повинні отримати згоду всіх країн-членів союзу. Та чи підпише таку угоду Іспанія? Навряд чи.

 Поки залишається безліч невирішених питань, Каталонія залишається автономією Іспанії. Єдине, що змінилося – тепер уряд Мадриду виділяє трошки більше коштів для Каталонії – після мітингів про «обкрадання». Немала частина місцевого населення задоволена і теперішнім станом у державі, тому для них зручніше буде залишатися в стабільності й економічній безпеці. Для інших жителів Каталонії, котрі постраждали від кризи або надіяться на покращення свого фінансового становища, туманні перспективи здаються єдиним порятунком. До прихильників змін варто віднести патріотів своєї нації, які, власне кажучи, і поширюють зазвичай настрої до боротьби за незалежність.

То чи готова Каталонія стати незалежною державою? Мабуть, так, але варто зазначити, що перші роки цієї «свободи» будуть надзвичайно важкими. Тому, краще каталонцям ще раз подумати перед тим, як робити вибір.

Горбань Марія, ВПравеstyle="display:block"
data-ad-client="ca-pub-8862120308250256"
data-ad-slot="3888113903"
data-ad-format="auto">

.

Похожие записи на ВПраве

Оставьте ваш комментарий


© 2017 ВПраве · Все права на материалы, размещенные на www.inlegal.com.ua, охраняются в соответствии с законодательством Украины. При цитировании и использовании любых материалов ссылка на www.inlegal.com.ua обязательна. При цитировании и использовании в интернете активная индексируемая гиперссылка на www.inlegal.com.ua обязательна.