Получайте ВПраве
на Ваш E-mail:

*100% защита данных

Вы находитесь: Главная » Последнее на ВПраве, Экономика и Право » Чи піде МВФ назустріч Україні?style="display:block"
data-ad-client="ca-pub-8862120308250256"
data-ad-slot="1074248304"
data-ad-format="auto">

0000003516Чи піде МВФ назустріч Україні, яка опинилася в складній ситуації, перш за все, через війни, розв'язаної РФ на Донбасі? Більшість експертів вважає, що так. Однак загальна сума фінансової допомоги та детальні умови для її отримання від ключового кредитора країни залишаються поки невідомими.

Необхідно відзначити два найважливіших політико-економічних аспекти, які роблять сильний вплив на прийняття відповідних рішень

З одного боку, для успішного впровадження розширеної програми фінансування України необхідна, в першу чергу, стабілізація ситуації в країні, включаючи економічну складову. Про це говорить директор-розпорядник МВФ Крістін Лагард: «Під питанням залишається близько 20% ВВП України. Зв'язок між економічною і військовою ситуацією очевидна. Однак ми працюємо над новими варіантами з урахуванням продовження фінансування на чотири роки. Це термін, в який Україна змогла б провести реформи ».

З іншого боку, весь цивілізований світ розуміє, в якій ситуації опинилася Україна, і готовий підтримувати нас. Україна захищає не тільки свою територіальну цілісність — вона захищає Європу, її цінності. Щодня в Україні гинуть люди, зростає кількість біженців, руйнуються промислова та транспортна інфраструктури. Зупинити це безумство власними силами, ще й без фінансової підтримки, Україна буде вкрай складно.

Extended Fund Facility (EFF) замінить існуючий stand-by Agreement (SBA)

В Давосі президент Петро Порошенко домовився про збільшення суми і термінів позики. Точну суму нової позики, так само як нові вимоги і розбивку на транші, рада директорів фонду затвердить після завершення переговорів місії МВФ з українською владою.

Істотні зміни самого формату співпраці ініційовані українською стороною і є, по всій видимості, правильним і логічним рішенням у ситуації, що склалася.

Як пояснив економіст Андрій Блінов, розширена програма фінансування відповідно до EFF надається країнам, які тривалий час відчувають серйозний платіжний дисбаланс внаслідок структурних проблем. Засоби при цьому спрямовуються не тільки в резерви центрального банку (що передбачено SBA), а й на фінансування дефіциту державного бюджету. Позика надається протягом 3-4 років, термін погашення — до 10 років, процентна ставка — близько 3,5% річних. За оцінками експерта, з урахуванням національної квоти, звичайні умови МВФ для нашої країни передбачають максимальну розрахункову суму в обсязі 11700 млн доларів. Однак нормативними документами МВФ обумовлені та інші, індивідуальні режими фінансування. Тоді сума кредиту може бути більше. Андрій Блінов вважає, що і програма stand-by для України, яка почалася в травні 2014, містила елементи EFF, зокрема, більше половини коштів пішло на бюджетні витрати.

Таким чином, розширена програма фінансування передбачає більш гнучкий підхід, орієнтований не тільки на дефіцит платіжного балансу, а й враховує різні макроекономічні показники, що збільшує можливості українським властям для маневрів.

Скільки необхідно Україні від МВФ?

Очевидно, що для уникнення дефолту України в 2015 році необхідні зовнішні запозичення. «В України, починаючи з 2005 року, накопичилися борги, які треба повертати, — говорить Олександр Жолудь, старший аналітик Міжнародного центру перспективних досліджень. — Інших джерел припливу валюти в стані немає. Імовірність приватних інвестицій в поточному році дуже низька. Тому в цій ситуації ніяк не обійтися без запозичень таких наддержавних організацій, як МВФ ».

Сам факт продовження переговорів і роботи місії МВФ в Києві, деталізація дослідження та аналізу економічної ситуації в країні разом з нашими властями, є позитивним сигналом, вважає Василь Юрчишин, директор економічних програм Центру Разумкова.

За його оцінкою, мінімально необхідний для України обсяг додаткових зовнішніх ресурсів в 2015 році становить 15-17 мільярдів доларів. «10-11 мільярдів доларів — це зовнішній державний борг, — пояснює експерт. — Решта суми необхідна для покриття дефіциту рахунку поточних операцій. І це тільки для виконання зобов'язань держави. У контексті загального дефіциту можна розглядати і приватний сектор (корпоративний і банківський), зовнішні короткострокові борги якого надвисокі, близько 60 мільярдів доларів. Частина цих боргів будуть згодом формувати певний попит на валютному ринку і надавати додатковий девальваційний тиск на національну валюту ».

На думку Василя Юрчишина, мінімально необхідну суму, найімовірніше, Україна отримає. Але обов'язковою умовою є початок здійснення структурних реформ в країні і реальні позитивні зміни.

Нагадаємо, раніше відомий фінансист Джордж Сорос говорив, що МВФ повинен збільшити розмір кредиту з 16,5 до 20 мільярдів доларів. А міжнародні експерти з урахуванням усіх факторів називали навіть більшу суму — 27 мільярдів доларів.

Інші зовнішні джерела фінансування

Складовою загального плану зовнішніх запозичень є консультації Мінфіну з власниками українського суверенного боргу. Про це заявила глава міністерства Наталія Яресько. «Як тільки будуть досягнуті домовленості з МВФ, українська влада представить кроки подальших консультацій зі своїми кредиторами», — заявила міністр ».

Безсумнівно, що рішення МВФ є вкрай важливим і необхідним не тільки для отримання фінансування безпосередньо по лінії Фонду, але також для отримання доступу до додаткових пакетам фінансової допомоги з боку Світового банку, ЄБРР, урядів США, країн ЄС та Японії.

Нагадаємо, вже підписано декларацію зі США про виділення Україні в 2015 році 1 мільярда доларів кредитних гарантій на фінансування соціальних потреб. При цьому загальний обсяг гарантій, які виділять США, складе 3 мільярди доларів. Наталія Яресько заявила, що підписання цих документів дозволить Україні активніше проводити реформи і залучати міжнародну допомогу на сприятливих умовах.

Крім того, в січні 2015 глава Єврокомісії Жан-Клод Юнкер повідомив про готовність ЄС надати Україні 1,8 мільярда євро. Ще близько 500 мільйонів євро виділив Україні уряд Німеччини. Пакет допомоги в 300 мільйонів доларів виділив уряд Японії. Ведуться переговори з Австралією та іншими країнами.

Від слів до справи

Зовнішня фінансова підтримка — це ще й дієвий робочий механізм, який стимулює українську владу до проведення необхідних реформ. Крім традиційних і не завжди однозначно сприймаються в українському суспільстві вимог МВФ при здійсненні розширеного фінансування передбачається проведення структурних реформ. Що ж необхідно зробити замість отриманих грошей?

Ключовими напрямами реформ експерти називають фінансовий сектор, нафтогазову галузь, інвестиційне середовище.

Йдеться, насамперед, про забезпечення стійкості самої економічної системи, вважає Олександр Жолудь. «У першу чергу, — це реформа в« Нафтогазі України », яка повинна зменшити дефіцит, щоб знизити його фінансування за рахунок резервів НБУ, як це було в минулому році, — деталізує експерт. — Друге — це природно зміни в бюджетній політиці для скорочення дефіциту бюджету. Традиційні, більш загальні, але не менш важливі реформи стосуються судової системи, корупції, системи державного управління. Розглядається також широкий спектр реформ, спрямованих на зменшення бюджетних витрат, наприклад реформа медицини ».

Основним каменем спотикання на шляху реформ, на думку Василя Юрчишина, крім війни на Донбасі є ще й недостатня готовність уряду до проведення широких змін. «У нас було дуже багато намірів, але результативність дій явно недостатня. У цьому контексті, наприклад, досить поглянути на приватизаційний процес. Ще минулого року очікувалося 17 мільярдів гривень надходжень до бюджету від приватизації. На жаль, нічого не було зроблено. Зараз повторюється минулорічна картина. Розширюється список підприємств до приватизації, але самі процеси приватизації законсервовані. Потрібно крім намірів активно реалізовувати те, що можна навіть в цих складних умовах реалізувати. Приватизація — тільки один із прикладів. Але він досить чітко показує можливості. А адже приватизація підприємств, які давно слід було якщо не приватизувати, то провести якісь інші зміни, дозволили б «зняти» їх з бюджету, а самі ці підприємства приносили б дохід. Такого типу речі повинні робитися, і, я думаю, що в цьому плані перед урядом стоїть досить серйозне завдання — як знайти ті вузлові точки, які можна швидко і успішно вирішити, щоб був позитивний результат ».

Негативний досвід вже є, негативи будуть накопичуватися. Важливо наявність хоч якихось позитивних змін їм на противагу. Що це може бути і що буде вибрано урядом в якості ключових завдань на сьогоднішній день?

Визначити досить складно, вважає Василь Юрчишин. «Чи то це буде різка і зрозуміла дерегуляція, чи то забезпечення максимальної децентралізації, і це можна зробити досить швидко, бо вже в лютому був обіцяний перегляд бюджету. Чи то це буде, знову ж через приватизацію, зміна структури власності в економіці. Але обов'язково повинні бути зроблені рішучі та ефективні кроки з боку уряду, які зрозумілі й очевидні. Тоді можна буде говорити про те, що до процесу реформ не "приклеїться» якийсь негативний символ », — підсумовує Василь Юрчишин

Експерти єдині в думці, що уряд дуже обмежена в часі для реалізації першочергових результативних реформ.

Марина Листопадська, ВПравеstyle="display:block"
data-ad-client="ca-pub-8862120308250256"
data-ad-slot="3888113903"
data-ad-format="auto">

.

Похожие записи на ВПраве

Оставьте ваш комментарий


© 2017 ВПраве · Все права на материалы, размещенные на www.inlegal.com.ua, охраняются в соответствии с законодательством Украины. При цитировании и использовании любых материалов ссылка на www.inlegal.com.ua обязательна. При цитировании и использовании в интернете активная индексируемая гиперссылка на www.inlegal.com.ua обязательна.