Получайте ВПраве
на Ваш E-mail:

*100% защита данных

Вы находитесь: Главная » Мнение, Последнее на ВПраве » «Ідеальна» податкова реформа для країниstyle="display:block"
data-ad-client="ca-pub-8862120308250256"
data-ad-slot="1074248304"
data-ad-format="auto">

fed9267e87bae055e8d5139f80de756d_373x300Чи достатньо внести зміни до податкових законів та розмістити правильних людей в офісах податкової? Чи тільки податкові правила повинні змінюватися, щоб сплата податків перестала бути битвою?

Проблеми податкової системи — не тільки в ній самій.

Жити за коштами

В умовах уповільнення економіки очікування щодо збільшення податкових доходів держави повинні зменшитися (навіть з урахуванням знецінення національної валюти). До цих пір апетит держави тільки посилювався. Якщо вірити звітам держказначейства, зведений бюджет на 2010 рік передбачав близько 175 млрд. Грн. податкових доходів, на 2011 — вже близько 330 млрд. грн., на 2012 — близько 311 млрд. грн., на 2013 — близько 380 млрд. грн. Фактично ж зібрана сума податків була, як правило, істотно менше планованої.

Виникає риторичне питання: наскільки враховувалося реальний стан справ при формуванні планів збору податків і за рахунок яких платників планувалося їх виконання?

Поки бюджет буде формуватися виходячи з потреб, а не можливостей, нам не уникнути появи неадекватних законів. А там, де закон більш-менш прийнятний, кошти для фінансування зростаючих потреб будуть забезпечуватися горезвісним «поганим адмініструванням». Нереальні цілі породжують «чисто конкретні» методи їх досягнення. Прикладом є законодавство про єдиний соціальний внесок: високі ставки збору змушують підприємців виплачувати чорну зарплату співробітникам і втягуватися у всілякі схеми з отримання неврахованої готівки.

Переплати податків — приклад «поганого адміністрування», коли в законі, здавалося б, все ясно, але держава, як змогло, зібрало потрібну суму і найближчим часом переплати не поверне.

Як скорочувати?

Скорочення державних витрат неминуче. Що скорочувати в першу чергу, в якому обсязі — вирішувати безпосередньо політикам і чиновникам (так уже влаштована представницька демократія). Але громадськість явно не залишиться байдужою до детальним звітів про державні витрати і не відмовиться висловити свої пропозиції щодо їх урізання.

Будь-які розмови про реформи залишаться розмовами, якщо на цю службу не буде залучена критична маса нових облич

Якщо уряд не заручиться підтримкою суспільства до внесення таких ініціатив в парламент, їх чекає в кращому разі ревізія, а скоріше — повне блокування (як з останнім «до виборних» пакетом податкових реформ, який уряд вніс до парламенту всього за день до голосування, а народні депутати відмовилися навіть включити до порядку денного). Зараз уряду належить знову вийти до парламенту з тими ж ініціативами.

Чиновницька рать

Будь-які розмови про реформи залишаться розмовами, якщо на цю службу не буде залучена критична маса нових обличь. Причому реформа полягає не тільки в забезпеченні гідної винагороди для державних службовців. На державній службі потрібні люди, не обтяжені чиновницьким минулим і бюрократичними звичками, які розуміють мотиви і логіку поведінки людей за стінами чиновницьких кабінетів.

Дієві заходи

Підхід повинен полягати не в підкупі підприємців нереально низькими ставками податків, а в усуненні широких можливостей піддатися спокусі ухилитися від податків. Пропонувати послугу з ухилення від податків повинно бути страшно, а скористатися нею — складно, і, значить, набагато менш вигідно, ніж зараз.

Подальше поширення технологій (РРО, POS-термінали, електронні системи адміністрування податків) та впровадження регуляторних обмежень (на звернення готівки) — це спосіб усунення спокус в промислових масштабах.

Це може викликати невдоволення, оскільки неконтрольований грошовий оборот досі дозволяє багатьом бути нижче податкового радара. На жаль, якщо звичка платити податки і дотримуватися правил втрачена, і втрачена масово, то будь-які заходи з відновлення такої звички будуть болючими.

На чому ставити наголос зараз?

Податкова система не повинна заважати проявляти ініціативу, займатися підприємницькою діяльністю, повинна підтримувати мотивацію до легального праці для максимально широкого кола осіб.

Податкові правила та практика їх застосування не повинні стимулювати масову втечу в тінь і створення альтернативного зводу правил і порядків. Слід припинити пошук когось одного, хто заплатить податки за всіх — населення, олігархи, офшори, тіньовики, окремі індустрії і т.д. Податки (свою частку) повинні платити всі.

Якщо звичка платити податки і дотримуватися правил втрачена, і втрачена масово, то будь-які заходи з відновлення такої звички будуть болючими

Прагнення до простоти податкової системи не слід доводити до абсурду. Одного чарівного податку, який може замінити всі інші, поки не існує. Немає і двох таких податків.

Якими рисами може характеризуватися податкова система з такою ідеологією?

Податки на споживання (ПДВ, акцизи) повинні відігравати ключову роль. ПДВ, наприклад, вже є основним джерелом податкових доходів, проте його потенціал використовується не повною мірою. Частково з причини масового ухилення від цього податку. Автоматизація контролю за сплатою ПДВ повинна зменшити зловживання з ці податком (як з боку бізнесу, так і чиновників). Стабільність і масовість надходжень від цих податків, можливість обкласти податками тіньові доходи, відносно невеликий коло платників / податкових агентів, до яких можна застосувати ефективні методи контролю, — все це робить такі податки незамінними.

Особлива увага повинна приділятися транскордонним операціям. Повинні, нарешті, з'явитися результати практичного застосування законодавства про трансферному ціноутворенні. Слід посилити вимоги щодо розкриття інформації про власників. Необхідно розробити норми про оподаткування контрольованих іноземних компаній.

Стимулювання легальної оплати праці, в тому числі шляхом зниження податкового навантаження на зарплату, має стати одним із пріоритетів. Зниження єдиного соціального внеску і, як мінімум, не збільшення прибуткового податку щодо заробітної плати.

Кількість податкових пільг має бути скорочено, їх надання має стати скоріше винятком.

Додатковий податковий обтяження надрентабельних галузей має здійснюватися з урахуванням результатів їх діяльності, а не авансом. Віднесення галузі до надрентабельність слід проводити за підсумками максимально відкритого аналізу та обговорення.

Скорочення кількості чиновників. Впровадження електронних методів контролю за сплатою податків.

Концентрація уваги контролюючих органів на великих платниках податків.

Очікувані зміни в Податковий і Бюджетний кодекси, а також закон про держбюджет на 2015 рік повинні показати, наскільки серйозні наміри уряду

Що пропонує уряд?

Озвучена урядом програма діяльності свідчить про те, що його картина податкового миру не суперечить викладеному вище баченню.

Так, програма передбачає і зниження єдиного соціального внеску та введення електронного адміністрування ПДВ, а також заходи боротьби з ухиленням від податків через транскордонні операції (розкриття інформації про бенефіціарів, уточнені правила трансфертного ціноутворення). Не сподіваючись тільки на позитивні стимули для виведення зарплати з тіні уряд пропонує посилити відповідальність за виплату зарплати без сплати податків і обмежити готівковий обіг, що живить тіньову економіку.

Уряд збирається скорочувати чиновників, замінюючи їх комп'ютерами (планується введення електронного урядування в 2015—2016 роках). Анонсовано урізання всіляких витрат.

Очікувані зміни в Податковий і Бюджетний кодекси, а також закон про держбюджет на 2015 рік повинні показати, наскільки серйозні наміри уряду.

Володимир Котенко, партнер EY в Україні

Марина Листопадська, ВПравеstyle="display:block"
data-ad-client="ca-pub-8862120308250256"
data-ad-slot="3888113903"
data-ad-format="auto">

.

Похожие записи на ВПраве

Оставьте ваш комментарий


© 2017 ВПраве · Все права на материалы, размещенные на www.inlegal.com.ua, охраняются в соответствии с законодательством Украины. При цитировании и использовании любых материалов ссылка на www.inlegal.com.ua обязательна. При цитировании и использовании в интернете активная индексируемая гиперссылка на www.inlegal.com.ua обязательна.