Получайте ВПраве
на Ваш E-mail:

*100% защита данных

Вы находитесь: Главная » В Мире, Последнее на ВПраве, Экономика и Право » Коли вже Росія переключиться на свої проблеми?style="display:block"
data-ad-client="ca-pub-8862120308250256"
data-ad-slot="1074248304"
data-ad-format="auto">

41604Падіння цін на нафту, девальвація рубля і внутрішні економічні проблеми можуть привести Росію до колапсу

Нинішньої осені, в умовах падіння світових цін на нафту курси євро і долара по відношенню до рубля практично щодня б'ють історичні максимуми. З початку року і по сьогоднішній день офіційний курс долара підвищився  до 57,62  рублів / $ 1, повідомляють Економічні Вісті.

І хоча основний і офіційною причиною осінньої девальвації рубля в самій Росії називають, насамперед, зниження цін на нафту на світових ринках, багато експертів і аналітиків вважають, що фундаментальна основа для знецінення російської валюти формується під впливом не стільки зовнішніх, скільки внутрішніх факторів.

Нафтова голка

Зростання світових цін на нафту, в тому числі і на російську марку Urals, є однією з найпотужніших негативних тенденцій для російської економіки, яка багато в чому базується на експорті корисних копалин. «Ціна нафти Urals вже менше $ 70 / барель, зниження буде продовжуватися. Тобто, вже до кінця поточного року Уральський буде може близько $ 60 / барель ", — прогнозує Олег Соскін, директор Інституту трансформації суспільства.

Це буде катастрофою для російської економіки і особливо для її бюджету. "Доходи від нафти становлять до половини коштів дохідної частини російського бюджету. Таким чином, під загрозою опинилося виконання соціальних і пенсійних програм, не кажучи вже про підтримку рівня економічного розвитку. РФ вже не в змозі закуповувати і продовжувати розробляти нові види техніки і утримувати армію, тим більше — вести будь-які зовнішні і внутрішні війни ".

Росіяни поки зберігають оптимізм. Тиждень тому Центробанк Росії опублікував прогноз, згідно з яким у м 2015 нафта коштуватиме $ 95 / барель. У цьому випадку Росію в 2015 році чекає нульовий економічної зростання.

За оцінками інвестиційного фонду Нermitage Capital, при ціні на нафту на рівні $ 80 / барель російська економіка зможе протриматися ще пару років. Якщо ж ціна впаде до $ 60 / барель, Росія, відповідно до їх розрахунками, збанкрутує вже через рік.

Банкрутство компаній і установ

Паралельно з падінням світових цін на нафту відбувається значна девальвація російського рубля, яка призводить до інфляції. «У харчовому сегменті закордонні товари складають більше 50% у споживчому продуктовому кошику росіян. Інфляційні процеси істотно знижують реальні доходи населення. Купівельна спроможність зменшується, а інвестиції стають більш дорогими. Тобто, внутрішній інвестиційний і споживчий ринки країни стискаються "- говорить Володимир Лановий, президент Центру ринкових реформ.

На хвилі паніки країну залишають інвестори. Щоб уберегти рубль від ще більш сильного падіння, ЦБ РФ вже витратив чималу частину золотовалютних резервів. До кінця року їх зниження перевищить $ 100 млрд. Зараз вони складають $ 429 млрд. при $ 730 млрд. зовнішніх зобов'язань державного і приватного секторів.

Втім, держборг у Російській Федерації, за оцінками Олександра Жолудя, старшого аналітика Міжнародного центру перспективних досліджень, у співвідношенні з ВВП не настільки критичний: «У попередні десятиліття РФ скоротила його розмір. Але Росія була інтегрована в світову економіку і російські компанії брали міжнародні кредити, у тому числі і під гарантії держави ".

Нинішня ситуація з падінням цін на нафту і девальвацією курсу російської валюти обтяжується дією секторальних санкцій США і Євросоюзу щодо російських компаній. Після їх введення Росія виявилася фактично відрізаною від світового ринку залучення позикових коштів і капіталу. У 2014 році практично не було угод за первинними публічних розміщень паперів та угод з прямими інвестиціями.

Фінансовий сектор у цій ситуації, на думку Олега Соскіна, є найбільш вразливим. "І це ще санкції не повною мірою почали давати ефект — нагадує експерт. — До лютого багато російських банки опиняться в стані банкрутства. І великі корпорації будуть наближатися до стану дефолту. Російська держава більш стабільно в цьому плані. Але послідує низка крахів комерційних потужних структур. Тим більше, що режим Путіна сам це стимулює. Досить подивитися, як знищується ціла транснаціональна корпорація АФК «Система» власником якої є Володимир Євтушенков ".

Країна монополій

Господар Кремля занадто довго покладався виключно на окремих, відданих йому олігархів, упускаючи можливість створити в економіці Російської Федерації потужний фундамент, яким є середній клас. Якраз економічна міць цього класу могла б сильно пом'якшити негативний ефект від зовнішніх факторів і санкцій Заходу.

Все правління Путіна супроводжувалося монополізацією, зокрема, нафтової галузі. Спочатку "його люди» захопили ЮКОС, потім купили Сибнефть, далі ТНК-ВР, а тепер ще й Башнефть відібрали у Євтушенкова. У підсумку Роснефть контролює 40% цього ринку.

Таким чином, на сьогоднішній день, в базових секторах путінської економічної моделі переважають великі монополії, які виявилися досить уразливими до санкцій Заходу і відсутності доступу до ринків позикових коштів. Всі базові галузі економіки РФ, на думку Володимира Ланового, дуже сильно залежать від імпортного устаткування, технологій і кредитів в іноземній валюті.

Вибух ж банківської системи та низка банкрутств великих російських корпорацій сильно вдарять по ВВП і приведуть до нових витків кризи вже у всіх економічних секторах. У свою чергу, девальвація рубля розорить більшість імпортерів і їх партнерів по всій бізнес-ланцюжку: транспортні та логістичні компанії, торгові роздрібні мережі. Всі ці негативні процеси, на думку експертів, призведуть до скорочення робочих місць, подальшого зниження споживчого попиту і соціальних хвилювань.

Народ і Кремль

Оскільки бюджет Російської Федерації сильно "зав'язаний» на нафто-долари, то в умовах зниження цін на нафту, ослаблення рубля дозволяє в якійсь мірі "латати» бюджетні дірки. І зниження надходжень до бюджету від падіння цін на нафту компенсуються девальвацією національної валюти, вважає Олександр Жолудь.

«Тобто нафто-долари дають більше рублів до бюджету. Для влади не так вже погано, що рубль просідає разом з цінами на нафту — пояснює експерт. — При цьому багато бюджетні соціальні програми все одно не виконуються, а на законодавчому рівні приймаються рішення про компенсацію з бюджету олігархам втрат, які ті несуть від санкцій США і Євросоюзу. Бюджет обмежений і якщо його частина йде тим, кого називають олігархами, то відповідно соціальні виплати та програми значної частини інших росіян звужуються ".

Нинішня економічна ситуація викликає нервозність у простих громадян і бізнесменів. Зарплати бюджетників і пенсії заморожені. Бюджет несе витрати, пов'язані з утриманням російської армії, її військових діях в Україні та інших місцях. Олег Соскін прогнозує подальшу девальвацію рубля і значне зростання інфляції: "Природно, що ціни всередині країни повинні теж піднятися істотно на всі види товарів, оскільки продовольчі товари в основному імпортного виробництва. До кінця року ціни ще будуть стримуватися адміністративним шляхом, але треба розуміти, що після Різдва послідує найпотужніший виток інфляції. Я думаю, що якщо ситуація не зміниться, то до лютого споживча інфляція в РФ складе 30%. Тоді почнуться вже серйозні хвилювання і бунти в Росії ».

Олександр Кірш, заслужений економіст України, радник прем'єр-міністра України з податкової реформи, висловлює надію, що зниження цін на нафту і падіння курсу рубля матимуть і чисто психологічний вплив на Російську Федерацію: «З одного боку це викликає паніку, а з іншого — уряд починає усвідомлювати ту небезпеку, яку тягне війна і непомірні для Росії військові витрати ". Росія, на його думку, схильна до ризику дефолту, оскільки більшою мірою залежить від ціни на енергоносії і меншою мірою — від власних зусиль.

І нинішнє падіння рубля тільки частково викликано зовнішніми причинами і санкціями Заходу. Куди більш серйозні причини криються в залежності всієї економіки країни від нафтових і енергетичних концернів, правової незахищеності іноземних інвесторів і провалах в проведенні структурних реформ. І навряд чи щось зміниться в Росії доти, поки влада буде думати про захоплення чужих земель, а не про благополуччя своїх громадян і про стан власної економіки.

Економічна криза в нашого сусіда традиційно стає потужним поштовхом до політичного. Ніхто точно не наважиться назвати дату, але все частіше виникає відчуття, що це станеться раніше, ніж багатьом в Росії здається.

Марина Листопадська, ВПравеstyle="display:block"
data-ad-client="ca-pub-8862120308250256"
data-ad-slot="3888113903"
data-ad-format="auto">

.

Похожие записи на ВПраве

Оставьте ваш комментарий


© 2017 ВПраве · Все права на материалы, размещенные на www.inlegal.com.ua, охраняются в соответствии с законодательством Украины. При цитировании и использовании любых материалов ссылка на www.inlegal.com.ua обязательна. При цитировании и использовании в интернете активная индексируемая гиперссылка на www.inlegal.com.ua обязательна.