Получайте ВПраве
на Ваш E-mail:

*100% защита данных

Вы находитесь: Главная » Образование-Культура-Искусство, Последнее на ВПраве, Право и Общество » Скільки насправді помилок у нових підручниках?style="display:block"
data-ad-client="ca-pub-8862120308250256"
data-ad-slot="1074248304"
data-ad-format="auto">

lvov_shkolaВже не перший місяць освітяни піднімають на сполох громадськість, порушуючи питання про якість нових підручників для 1-2 класів, а батьки вже готові купувати за власні кошти посібники, за якими їхнім дітям вчитиметься легше. То чи насправді ця проблема є такою страшною, якою її малюють більшість ЗМІ? Інформаційно-аналітичне інтернет-видання «ВПраве» вирішило приєднатися до обговорення цієї проблеми.

Для початку варто розглянути обидва боки дискусії – батьки та вчителі шкіл і працівники Міністерства. Перші знайшли понад 150 помилок у підручнику з математики для 2-го класу, інші ж спростували більшість із них. На сайті osvita.ua було оприлюднено матеріал, що спростовував лексичні та стилістичні помилки, пропонуючи «всім більш-менш письменним людям, що приєдналися до дискусії» заглянути в словник. Та хіба ж підручник створений для дорослих, а не для дітей, що тільки-но навчилися читати і рахувати?

Чимало помилок, нібито виправданих Міністерством освіти і науки, є дійсно дрібними або суперечливими помилками. Та, читаючи статтю, можна помітити, що не завжди є достатньо аргументованим використання того чи іншого слова/словосполучення. До прикладу, досить цікавим є спростування помилки №96:

«…автобус їде з лівого боку вулиці — пишуть рецензенти і запитують: Це — Британія? Ну, по-перше, це не Велика Британія, а умова задачі, за якою автобус (знову ж таки досить чітко зображений на малюнку) не їде, а стоїть і з нього виходять пасажири…» Чому ж за умовою задачі автобус їде, а на малюнку – стоїть?

8adbd56-page23

Досить суперечливою є також помилка із с.133 щодо словосполучення «2 дні підряд». У відповідь на необхідність замінити «підряд» на «поспіль», освітяни стверджують, що сучасні діти навряд чи знають слово «поспіль». Щодо того, як правильно схарактеризувати цифру нуль, то тут дітям подано не зовсім зрозуміле навіть для дорослих визначення: «Відсутність елементів у множині виражають числом нуль. Число нуль позначається цифрою 0». Як доведено науковцями, до 7-8 років діти не розуміють абстрактних понять, тому вчителям доведеться довго пояснювати первачкам значення слів «множина» й «елемент».

Цікаво зауважити, що коли у підручниках із математики радять не звертати увагу на милозвучність і лексичну точність, читанки рясніють нечасто вживаними, рідкісними словами і словосполученнями: «второпав», «на привіллі» тощо. Незрозуміло, чому один предмет має поповнювати словниковий запас малечі величезною кількістю нових слів, коли інший – зводити його до примітивного рівня використання.

Також дуже цікавою є задача: «Бджола Майя за літо назбирала 27 кг липового меду і 27 кг квіткового, а трутень Віллі назбирав 36 кг акацієвого меду і 15 кг гречаного. Хто назбирав більше меду?» Начебто, окрім декількох майже непомітних тавтологій, усе в порядку. Та хіба здатні збирати бджоли по центнеру меду за літо? Як сказала працівниця Міносвіти, «задача вигадана і бджола вигадана. Отже, можуть». Олександр Удод, директор Інституту інноваційних технологій відповів на це так: «Не для цього пишеться підручник з арифметики чи математики, щоб заглиблюватися у зоологію.»

Авторка скандального підручника Любов Оляницька стверджує, що зосереджувала свою увагу насамперед на доступному і зрозумілому дітям матеріалі, а щодо мовних помилок, то «звичайно, треба було гарно вичитати». У виправдання вчителька з понад 34-річним стажем заявляє, що «все це компонувалося протягом року і десь, мабуть, півроку редакція займалася цим усім».

Щодо помилок типу «12:2=12», то МОН таки визнало їх наявність у підручниках і пообіцяло перевидати ці підручники (правда, аж через 5 років), але вже без помилок. В такому випадку, виходить, що понад 5,5 мільйонів гривень із державного бюджету пішло марно.

Не можна не оминути поза своєю увагою й підручники з англійської мови. Неправильне вживання артиклів, розповідь про матір як про неживу істоту і надмірно велика кількість нової лексики, яку дуже важко вивчити семирічній дитині – усього цього «вчать» у нових підручниках. Та й попередні підручники не є якісними для навчання, адже нові зразки складені на подобу старим, зі схожими неточностями. Додайте сюди не завжди добре кваліфікованих вчителів і питання про викладання іноземних мов у школі не турбуватиме вас – тут і так все зрозуміло.

P.S. Будучи ще зовсім недавно ученицею, я мала можливість спробувати на собі якість викладу інформації у підручниках, складених за новою програмою. У школі не було потрібних підручників з англійської мови, тому учням доводилося купувати самим. Хоч і книги були затверджені Міністерством освіти і науки України, вони рясніли помилками і були переповнені не зовсім доречною інформацією. Як наслідок, усі хто вчився за цими підручниками, потім зверталися до приватних вчителів, щоб там «з нуля» почати вивчення іноземної мови, але вже без помилок.

Схожа ситуація була і залишається щодо підручників з історії України. Посібник за 11-ий клас пропонує вивчити Другу світову війну за три уроки, викинувши всі факти про членів ОУН-УПА. Також було подано катастрофічно малу кількість інформації про Голодомор, репресії. Натомість, у підручнику була подана біографія Віктора Януковича обсягом понад одну сторінку, і лише два абзаци – про Помаранчеву революцію. Чи не намагається теперішня влада приховати від молоді реальні факти з історії своєї країни? Хто зна, але для хорошого вивчення цього предмету потрібно було шукати інформацію в старих підручниках або ж в інтернеті.)

На фасаді одного з найкращих і найдавніших ВНЗ України – ЛНУ ім. Івана Франка – красується напис латинською: «Освічені громадяни – окраса нації.» Цікаво, чи «прикрашатимуть» нашу націю діти, навчені за новою програмою з неякісними підручниками. Час покаже.

Горбань Марія, ВПравеstyle="display:block"
data-ad-client="ca-pub-8862120308250256"
data-ad-slot="3888113903"
data-ad-format="auto">

.

Похожие записи на ВПраве

Оставьте ваш комментарий


© 2017 ВПраве · Все права на материалы, размещенные на www.inlegal.com.ua, охраняются в соответствии с законодательством Украины. При цитировании и использовании любых материалов ссылка на www.inlegal.com.ua обязательна. При цитировании и использовании в интернете активная индексируемая гиперссылка на www.inlegal.com.ua обязательна.