Получайте ВПраве
на Ваш E-mail:

*100% защита данных

Вы находитесь: Главная » Образование-Культура-Искусство, Последнее на ВПраве, Право и Общество » Вступ-2014: хто проходить поза конкурсом?style="display:block"
data-ad-client="ca-pub-8862120308250256"
data-ad-slot="1074248304"
data-ad-format="auto">

2345345-001_iРозділяючи бюджетні місця, вищі навчальні заклади мають віддати четверту частину пільговикам. За законом, їм потрібно набрати лише набрати прохідний бал, який сумарно становить 512 балів (включно з середнім балом атестата). В той же час, звичайні абітурієнти повинні набрати значно більшу кількість балів, щоб пройти хоча б на контракт.

Принцип формування рейтингового списку

При вступі до ВНЗ рейтинги формуються за принципом, поданим нижче:

 • вступники, які мають право на зарахування поза конкурсом;

 • рекомендовані до вступу за результатами співбесіди;

 • учасники міжнародних олімпіад;

 • вступники, що зараховуються за конкурсом.

Хто має право на зарахування поза конкурсом (власне пільговики)

Вступ поза конкурсом мають лише деякі групи абітурієнтів, а саме:

 • ті, кому за законом «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» передбачено таке право;
 • діти-сироти або діти, позбавлені батьківського піклування;

 • інваліди І та ІІ груп, діти-інваліди, яким не заборонене навчання за обраним напрямком;

 • особи, передбачені законами «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» і «Про підвищення престижності шахтарської праці» (чорнобильці та діти шахтарів);

 • діти, батьки яких загинули або стали інвалідами на вугледобувних підприємствах (лише при вступі на навчання за гірничими спеціальностями);

 • діти військових службовців, працівників правоохоронних органів, які загинули під час виконання службових обов’язків;

 • члени сімей шахтарів та гірничорятувальників, які загинули внаслідок аварії на орендному підприємстві “Шахта імені О.Ф. Засядька” у 2008 році.

Вже після них зараховуються на навчання за співбесідою, учасники олімпіад і, наостанок, абітурієнти без прав на позачерговий вступ.

Якщо співпадає кількість балів

Не надто поширеним, але, на жаль, допустимим, є варіант, коли у двох і більше абітурієнтів співпадає кількість балів. В такому випадку приймальна комісія повинна розподілити місця між ними у наступній послідовності:

 • абітурієнти, яким за законами «Про охорону дитинства», «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (при вступі до військових навчальних закладів і підрозділів), надано таке право;
 • особи, яким за указами Президента України № 157 «Про додаткові заходи щодо посилення турботи про захисників Вітчизни, їх правового і соціального захисту, поліпшення військово-патріотичного виховання молоді» та № 849 «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 04 вересня 2007 року “Про основні напрями фінансового забезпечення заходів щодо підвищення життєвого рівня населення у 2008 році» надано відповідне право;
 • випускники старшої школи, які закінчили навчання з золотою або срібною медаллю;

 • абітурієнти, яким право на позачерговий вступ дає вищий навчальний заклад.

Чи є потрібними ці пільги?

Чимало фахівців засуджують право на позачерговий вступ, яке свого часу було введене ще в часи Радянського союзу.

Доречним є питання, чи зможе студент-пільговик прожити у місці, не маючи відповідної допомоги від батьків (наприклад, діти-сироти). Адже стипендія (600 – 1000 грн у середньому) не завжди покриває всі витрати. Набагато доцільніше було б надавати грошову компенсацію пільговикам, однак за умови, якщо вони є студентами ВНЗ.

Також варто зважити на те, що така висока кількість пільговиків не є завжди виправданою, особливо якщо вони заледве набрали прохідні бали, коли іншим абітурієнтам забракне бюджетних місць. Вступаючи до вищого навчального закладу, люди мають на меті отримати саме знання, а не диплом. Благородним є те, що держава надає сиротам, інвалідам шанс на забезпечене майбутнє, отримавши відповідні знання, але разом із тим вони пропускають відверто бездарних дітей, метою яких є лише диплом, але аж ніяк не знання. Це у той час, коли старанній дитині не вистачить півбала до бюджету. Тому вже декілька років намагаються змінити ці пільги на інші – додавання пільговикам певної суми балів і розміщення їх у рейтинговій шкалі відповідно за набраною кількістю балів.

Що про пільговиків думають абітурієнти?

Марія:

Суто моя думка: як і більшість абітурієнтів, які не входять до списку пільговиків, моє ставлення до якихось переваг даної групи людей скоріше негативне. Звичайно, я розумію, що їм дещо важче, ніж більшості претендентів на навчальне місце в якому-небудь закладі, але й заперечувати те, що подібне ставлення до них є несправедливим, не буду. Приміром, ну не народилася я в сім’ї якогось шахтаря, ну єдина я дитина, нехай, але чому я повинна поступатися своїм місцем комусь, у кого, можливо, і так є можливості вчитися в бажаному виші за рахунок добре забезпечених родичів? До того ж, в більшій частині університетів, які я дійсно розглядаю і хочу бачити в якості подальшого місця навчання, конкурс далеко не маленький, і я прекрасно розумію, що майже всі місця вже зайняті пільговиками. Тому виходить, що всім абсолютно наплювати, що зусиль я доклала значно більше і те чи інше місце мало б належати мені, але ж ні, дякуючи пільговикам, не належатиме.

Тетяна:

Зараз я закінчую навчання в коледжі і планую здобути вищу освіту в одному з ВНЗ мого міста. Так от, у нас в групі вчаться і сироти, й інваліди і так далі. Я б ще додадала до цього списку багатодітних сімей, але за умови, що вони благополучні. На жаль, це дуже важко простежити, а діти з неблагополучних сімей дуже рідко бажають вчитися і отримувати якісні знання. Але діти шахтарів і військовослужбовців – це повністю зайве. Саме такі люди насамперед користуються своїми перевагами

Софія:

Я лише частково можу підтримати владу у наданні пільг при вступі. Розумію, коли це стосується чорнобильців, сиріт, інвалідів, але всі інші – для чого їм пільги? Хіба те, що твій батько – шахтар, якось впливає на рівень навчання? Аж ніяк. Тема з пільгами при вступі – болюче питання кожному абітурієнту, бо до кінця не знаєш – раптом і твоє місце хтось забере, а ти залишишся ні з чим, витративши цілий рік на підготовку до вступу.

Дмитро:

Взагалі не розумію, для чого введені пільги при вступі. Поділ місць на бюджетні і контрактні за кількістю набраних тобою балів, є абсолютно справедливим і, я думаю, він мав би бути однаковим для всіх. Навіть я, домовившись з лікарями (і не забувайте той факт, що довідки легко купуються) можу отримати можливість на позачерговий вступ, так як маю певні проблеми зі здоров’ям, але я не хочу цього робити. Мені не потрібен диплом, якщо я почну його здобувати з обману.

Горбань Марія, ВПравеstyle="display:block"
data-ad-client="ca-pub-8862120308250256"
data-ad-slot="3888113903"
data-ad-format="auto">

.

Похожие записи на ВПраве

Оставьте ваш комментарий


© 2017 ВПраве · Все права на материалы, размещенные на www.inlegal.com.ua, охраняются в соответствии с законодательством Украины. При цитировании и использовании любых материалов ссылка на www.inlegal.com.ua обязательна. При цитировании и использовании в интернете активная индексируемая гиперссылка на www.inlegal.com.ua обязательна.