Получайте ВПраве
на Ваш E-mail:

*100% защита данных

Вы находитесь: Главная » Последнее на ВПраве, Право и Закон » Фізичний або психічний примусstyle="display:block"
data-ad-client="ca-pub-8862120308250256"
data-ad-slot="1074248304"
data-ad-format="auto">

fizychnyj-psyhichnyj-prymusСтаття 40 Кримінального Кодексу України передбачає таке поняття, як фізичний або психічний примус, а також те, у яких випадках даний факт буде пом’якшуючою обставиною або коли особу може бути звільнено від відповідальності у зв’язку з вчиненням неправомірних дій під примусом інших осіб.

Дії, які особа вчинила під фізичним чи психічним примусом не є злочином навіть у випадку, якщо внаслідок цих дій чи бездіяльності завдано шкоду правоохоронюваним інтересам. це означає, що за загальним правилом, особа, яка вчинила певні неправомірні дії внаслідок примусу, не підлягає кримінальній відповідальності. Проте, у даній ситуації питання про кримінальну відповідальність будуть залежати від ряду певних ознак, зокрема тих, що передбачені статтею 39 КК України, яка передбачає поняття крайньої необхідності.

У випадку, коли дії особи все ж будуть визнані неправомірними, та такими, за які передбачена кримінальна відповідальність, якщо вони вчинені під фізичним чи психічним примусом, це буде пом’якшуючою обставиною. Наприклад, якщо вас заставили вбити іншу людину, і при цьому вам погрожували розправою, якщо ви не вчините дані дії, за це з вас не буде знято відповідальності. Проте саме питання примусу буде враховуватись при визначенні міри покарання щодо вас.

До психічного примусу можна віднести для прикладу погрозу застосування фізичного насильства щодо вас або ваших рідних, погрозу знищення майна у випадку, якщо ви не вчините дані дії, а також погрозу розголосити відомості, які ви бажаєте залишити у таємниці, чи вплив на психіку за допомогою різних засобів, наприклад, гіпнозу.

До фізичного примусу можна віднести дії, котрі позбавляють вас можливості діяти правомірно, або дії, які спрямовані на те, щоб зламати ваш психологічний опір. Для прикладу, фізичним примусом можна вважати наприклад мордування, катування, зв’язування, нанесення тілесних ушкоджень тощо. В свою чергу психічним примусом слід вважати погрозу застосування проти особи зброї, чи насильства щодо неї, чи членів її родини тощо.

Проте, як зазначалось вище, слід пам’ятати, що у певних випадках дії чи бездіяльність внаслідок психічного чи фізичного примусу не можуть звільнити особу від кримінальної відповідальності, а лише пом’якшити вину. Це буде залежати від того, які конкретно дії ви вчинили, та чи мали ви змогу вчинити по іншому.

Також, у випадку, якщо вчинок особи визнається як дії, що вчинені під примусом, він може також підпадати під поняття «крайньої необхідності», саме тому іноді певні дії достатньо важко правильно кваліфікувати. А від правильної кваліфікації буде залежати чи притягатиметься особа до кримінальної відповідальності, а також яка міра покарання буде визначена даній особі.

Дуже важливим моментом у даній ситуації є те, чи могла особа керувати своїми діями внаслідок певного впливу на неї. Від цього також прямо буде залежати як саме будуть кваліфікуватись дані дії особи. У випадку якщо людина все ж мала можливість керувати власними діями, в такому випадку питання про кримінальну відповідальність буде вирішуватись відповідно до статті 39 – крайня необхідність.

Як бачите, для вчинення неправомірних дій під впливом фізичного чи психічного примусу має бути ряд певних ознак. У випадку, якщо ці ознаки відсутні, особа підлягатиме кримінальній відповідальності за загальними правилами у відповідності до чинного Кримінального Кодексу України та інших нормативно правових актів.

Тому, перш ніж вчиняти будь-які дії чи бездіяльність, слід зважити ризик і лише тоді вчиняти ці дії. Це потрібно для того, щоб ваші дії були кваліфіковані як правомірні, адже в іншому випадку вас буде визнано винним у вчиненні злочину, а примус, під яким ви вчинили ці дії лише буде пом’якшуючою обставиною.

Дмитро Гриневич, ВПравеstyle="display:block"
data-ad-client="ca-pub-8862120308250256"
data-ad-slot="3888113903"
data-ad-format="auto">

.

Похожие записи на ВПраве

Оставьте ваш комментарий


© 2017 ВПраве · Все права на материалы, размещенные на www.inlegal.com.ua, охраняются в соответствии с законодательством Украины. При цитировании и использовании любых материалов ссылка на www.inlegal.com.ua обязательна. При цитировании и использовании в интернете активная индексируемая гиперссылка на www.inlegal.com.ua обязательна.