Получайте ВПраве
на Ваш E-mail:

*100% защита данных

Вы находитесь: Главная » Последнее на ВПраве, Право и Закон » Презумпція невинності: be or not to bestyle="display:block"
data-ad-client="ca-pub-8862120308250256"
data-ad-slot="1074248304"
data-ad-format="auto">

prezumpcija-nevynnostiОсь уже майже півроку, як в ua неті мусується думка що кримінальне судочинство в Україні загалом вельми непогане, але лишень трішки не дотягує до кримінальної юстиції СРСР часів Сталіна. Почалося все з публікації в «Українській правді» , яка з посиланням на “Німецьку хвилю” стверджувала, що в 2012 р. було звільнено з-під варти лише 707 обвинувачених, при цьому 185 тисяч людей було засуджено. Тобто, шанси на виправдальний вирок в українському суді – майже нульові. Обвинувачених за кримінальними справами з ймовірністю 99,8 відсотка засуджують до ув'язнення. Для порівняння: у 1937-38 рр. питома вага виправдувальних вироків складала близько 10 %.

Цю думку доволі глухо підтримали більшість українських правозахисників. Серед причин такого явища, зокрема, називають, судові традиції, за якою виправдувальний вирок – це надзвичайна подія, на яку звертають увагу всі, і суддя за це може отримати неприємності. Судді самі зізнаються, що їм легше винести обвинувальний вирок, аніж виправдальний, оскільки вважатиметься, що вони виконали свої обов’язки. Окрім традиції, є й ще кілька чинників, через які українська система правосуддя залишається репресивною. Серед них – корупція та «цехова солідарність».

В світлі теперішньої євроінтеграції України гостро постає проблема прав людини. Одною з основних прав людини в кримінальному процесі є саме так звана «презумпція невинності». Сам термін «Презумпція невинуватості» закріплений в частині 1 статті 17 Кримінального процесуального кодексу України : «Особа вважається невинуватою у вчиненні кримінального правопорушення і не може бути піддана кримінальному покаранню, доки її вину не буде доведено у порядку, передбаченому цим Кодексом, і встановлено обвинувальним вироком суду, що набрав законної сили».

Ця ж стаття містить пряму інструкцію для українських правоохоронців : “ Поводження з особою, вина якої у вчиненні кримінального правопорушення не встановлена обвинувальним вироком суду, що набрав законної сили, має відповідати поводженню з невинуватою особою ”.

Для пересічного українця ця стаття має означати кілька простих речей :

1) Ви є невинні доки не доведено зворотного;

2) Ви не зобов’язані доводити свою невинність;

3) Усі сумніви щодо доведеності Вашої вини тлумачаться на користь невинності .

Тобто, в глибокій теорії ця норма має суттєво полегшити життя українським злочинцям і адвокатам. Спитайте в прокурорів чи слідчих міліції – чи легко довести вину особи ? Вони скажуть що зазвичай більшість доказів є непрямими, а значить підлягають оціночному судженню суді. Той факт, що цей абстрактний суддя саджає дев’ятьох із десяти обвинувачених, говорить або про надзвичайно ефективну роботу правоохоронних органів, або ж про надзвичайно неефективну роботу суддівської системи.

Андрій Ільченко, ВПравеstyle="display:block"
data-ad-client="ca-pub-8862120308250256"
data-ad-slot="3888113903"
data-ad-format="auto">

.

Самые комментируемые записи

Оставьте ваш комментарий


© 2017 ВПраве · Все права на материалы, размещенные на www.inlegal.com.ua, охраняются в соответствии с законодательством Украины. При цитировании и использовании любых материалов ссылка на www.inlegal.com.ua обязательна. При цитировании и использовании в интернете активная индексируемая гиперссылка на www.inlegal.com.ua обязательна.