Получайте ВПраве
на Ваш E-mail:

*100% защита данных

Вы находитесь: Главная » Последнее на ВПраве, Право и Закон » Українців позбавили права звертатися до Конституційного судуstyle="display:block"
data-ad-client="ca-pub-8862120308250256"
data-ad-slot="1074248304"
data-ad-format="auto">

1482-48_xxxНе розуміючи до кінця сутність прав людини, судді для прийому рішень звертаються лише до законів. Розділи 1 і 2 Конституції України зовсім не залучені в судовий процес, за порушення більшості норм не передбачено жодного покарання. Проблему стиків законів і прав може вирішити індивідуальна скарга до КСУ, однак українське законодавство виключає таку можливість.

Поки дослідники конституційного права шукають оптимальну модель закону, що не лише гарантував особисті права людини, а й карав за їх недотримання, ми  можемо бачити чимало прикладів тому, як прийняті законопроекти вже забороняють гарантовані нам Конституцією права. До прикладу, скандальний законопроект Колесніченка-Олійника №3879, який свого часу заборонив українцям мирні зібрання, які гарантовані нам ст.39 «Про мирні зібрання».

Зовсім не хочеться назвати нашу Конституцію поганою, однак, як стверджує директор Інституту держави і права НАНУ України Юрій Шемшученко, через її надмірну декларативність деякі положення складно виконати. Таким чином, деякі державні інституції або навіть окремі особи могли б нести відповідальність за порушення прав і свобод людини.

Ю. Шемшученко вважає, що варто перебудувати закон так,  щоб за порушення основних прав і свобод громадянина передбачалася відповідальність на конституційному рівні. Це потребує доповнення Конституції, зокрема включити до Основного Закону розділ «Охорона Конституції», вдосконалити повноваження і саму структуру Конституційного суду. Першочергово також варто створити інститут індивідуальної скарги громадян, який стосувався б порушення конституційних прав і свобод громадян.

До прикладу, зараз звернутися до КСУ можна лише у двох випадках: коли подається перевірка конституційних законів/рішень або коли роз’яснюються конституційні положення. Є, звісно, підстави вважати, що немає потреби у створенні інституту індивідуальної скарги, мовляв, є адміністративні суди, які повинні захищати від дій влади. Однак щойно згадані адмінсуди безсилі, коли йдеться про порушення прав людини самими законами.

Венеційська комісія права зазначає, що індивідуальна конституційна скарга є додатковим (а не основним) засобом правового захисту, вона може бути подана після вичерпання громадянином основних засобів захисту. Предметом оскарження може бути закон, судове рішення або навіть бездіяльність органів влади. Скаргу може подати кожен, хто постраждав внаслідок порушення його прав і свобод. Таким інститут існує в різних країнах і кожна з них розглядає різні за змістом скарги громадян.

За словами Сергія Вдовіченка, судді КСУ, наш закон про Конституційний суд мало чим відрізняється від подібних європейських законів. Проте норму про конституційні скарги від окремих громадян наші депутати не вписали, оскільки, швидше за все, вони не вважали за доцільне дозволити простим громадянам звертатися до КСУ. Однак, попри те, що КСУ не розглядає заяви простих людей, він час від часу розглядає звернення з проханням роз’яснити ті чи інші норми права. До прикладу, звернення Сергія Ярового разом із групою інших громадян щодо тлумачення закону «Про приватизацію державного житлового фонду». Тоді КСУ розяснив, що усі горища, підвали належать не ЖЕКу, а жителям будинку.

Дані рішення КСУ є вкрай важливими, оскільки вони унеможливлюють неоднакове користування нормами права різними судами. Але право на індивідуальну скаргу в будь-якому випадку потрібне українцям, щоб мати можливість для оскарження дій і контролю влади, оскільки це є одною з головних запорук побудови демократичного суспільства.

Горбань Марія, ВПравеstyle="display:block"
data-ad-client="ca-pub-8862120308250256"
data-ad-slot="3888113903"
data-ad-format="auto">

.

Похожие записи на ВПраве

Оставьте ваш комментарий


© 2017 ВПраве · Все права на материалы, размещенные на www.inlegal.com.ua, охраняются в соответствии с законодательством Украины. При цитировании и использовании любых материалов ссылка на www.inlegal.com.ua обязательна. При цитировании и использовании в интернете активная индексируемая гиперссылка на www.inlegal.com.ua обязательна.