Получайте ВПраве
на Ваш E-mail:

*100% защита данных

Вы находитесь: Главная » Последнее на ВПраве, Право и Закон » Виконання наказу або розпорядженняstyle="display:block"
data-ad-client="ca-pub-8862120308250256"
data-ad-slot="1074248304"
data-ad-format="auto">

vykonannja-nakaziv-ta-rozporjadzhenВідповідно до чинного законодавства України, особа зобов’язана виконувати законні накази чи розпорядження. Помилковою є думка, що дане питання стосується лише військовослужбовців, адже для прикладу розпорядження може бути видане органом управління, а не лише службовою особою. Також є акти, котрі за характером дії аналогічні наказу. Наприклад, розпорядження Кабінету Міністрів України, центральних органів виконавчої влади тощо.

Особливістю, зазначеною у ст. 60 Конституції  України та ст. 41 Кримінального кодексу України є те, що особа зобов’язана виконувати лише законні розпорядження чи накази. Це означає, що у випадку коли особа, виконуючи незаконний наказ, завдала шкоди правоохоронюваним інтересам інших осіб чи держави, тоді відповідальність дана особа несе на загальних підставах.

Якщо особа, виконуючи законний наказ, завдала шкоду правоохоронюваним інтересам, у такому випадку, особа звільняється від відповідальності. Однак, ключовим поняттям тут являється саме законність виконання даного наказу чи розпорядження. Якщо говорити про військовослужбовців, то ще зовсім недавно у них було правило, що спершу ти повинен виконати наказ, а лише потім ти можеш його оскаржувати. Якщо ж особа відмовлялась виконати наказ, вона притягалась до відповідальності за такі дії. Проте, на сьогоднішній день дане правило не діє, адже особа, котра не виконала наказ у випадку, якщо цей наказ чи розпорядження було надано незаконно, тоді особа звільняється від відповідальності за невиконання даного наказу.

Слід пам’ятати, що у випадку, якщо особа виконала розпорядження, яке було незаконним, однак дана особа не усвідомлювала та не могла усвідомлювати законність даного розпорядження, вона буде звільнена від кримінальної відповідальності. У цьому випадку відповідальність буде нести лише та особа, котра видала даний наказ чи розпорядження.

Відповідно до ч.2 ст.41 КК України, наказ або розпорядження є законним лише за наявності декількох ознак, зокрема:

  • Наказ чи розпорядження відданий відповідною особою, яка має право його віддавати, та в межах повноважень даної особи;
  • Наказ чи розпорядження повинен віддаватись у належному порядку (наприклад, у випадку, якщо наказ видається у письмовій формі, відповідно, він повинен бути підписаний уповноваженою на це особою);
  • Зміст наказу чи розпорядження не повинен суперечити чинному законодавству (в іншому випадку наказ вважається незаконним);
  • Наказ чи розпорядження не повинні порушувати конституційних прав та свобод людини і громадянина.

Саме за наявності усіх цих ознак, наказ вважається законним, та підлягає виконанню особою, яка отримала вказівку його виконати. В інших випадках наказ не вважається законним.

Відповідно до Дисциплінарного Статуту Збройних Сил України, а також Конституції нашої держави, особа, котра віддала незаконний наказ, підлягає відповідальності або як організатор злочину, або безпосередньо як виконавець. Це буде залежати від того, чи усвідомлювала особа, котра виконувала наказ, що він є незаконним. У випадку, якщо особа цього не усвідомлювала та не могла усвідомити, в такому випадку особа, що віддала наказ чи розпорядження, буде притягнута до відповідальності безпосередньо, як виконавець. У випадку, якщо ж особа, котра виконувала дане розпорядження знала що воно є незаконним, проте не зважаючи на це, все ж виконала його, в такому випадку особа, котра віддала його, нестиме відповідальність, як організатор злочину.

Виходячи з сказаного вище, основним питанням, яке виникає у випадку виконання будь-якого наказу чи розпорядження, залишається питання про його законність. Адже, лише у випадку якщо особа, що його виконувала, не усвідомлювала те, що наказ є незаконним, лише тоді вона буде звільнена від відповідальності. У випадку, якщо ж незважаючи на те, що особа розуміла незаконний характер, все ж виконала дане розпорядження, тоді дана особа підлягатиме кримінальній відповідальності на законних підставах.

Дмитро Гриневич, ВПравеstyle="display:block"
data-ad-client="ca-pub-8862120308250256"
data-ad-slot="3888113903"
data-ad-format="auto">

.

Похожие записи на ВПраве

Оставьте ваш комментарий


© 2017 ВПраве · Все права на материалы, размещенные на www.inlegal.com.ua, охраняются в соответствии с законодательством Украины. При цитировании и использовании любых материалов ссылка на www.inlegal.com.ua обязательна. При цитировании и использовании в интернете активная индексируемая гиперссылка на www.inlegal.com.ua обязательна.