Получайте ВПраве
на Ваш E-mail:

*100% защита данных

Вы находитесь: Главная » Последнее на ВПраве, Право News » Чого слід очікувати від реформи податкової системи?style="display:block"
data-ad-client="ca-pub-8862120308250256"
data-ad-slot="1074248304"
data-ad-format="auto">

yak-pidshivati-dokumenti-v-arhivДержавна фіскальна служба України розробила Концепцію реформування податкової системи, яку винесла на обговорення громадськості та бізнесу. Далекосяжних висновків із даної Концепції робити поки що не варто. Виходячи із запропонованого Кабінетом Міністрів, ми можемо в загальних рисах оцінити подальші наміри уряду в сфері оподаткування.

Наскільки можна зрозуміти, для початку йдеться про прийняття так званого «Закону про економічне зростання». Судячи з усього, він буде являти собою ряд змін до Податкового кодексу та супутні їм правки в інших законодавчих актах. Однак, якщо вже мова зайшла про реформування податкової системи, слід чекати надалі розробки проекту нової редакції Податкового кодексу.

Концепція пропонує скорочення кількості податків з 22-х до 9-и. Повністю ліквідуються лише 6 податків і зборів, решта ж у тому чи іншому вигляді трансформуються. Трансформація виправдана, оскільки вона дозволить зменшити витрати на адміністрування податків.

Пропонується в акцизному податок об'єднати одночасно:

 (а) збір за першу реєстрацію транспортного засобу;

(б) екологічний податок (з палива);

(в) збір у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на тепло — і електроенергію.

Схожа проблема з об'єднанням плати за землю та податку на нерухомість. Виникає проблема нормативної регламентації зазначених аспектів, що в Концепції не показано.

Що стосується оподаткування в аграрній сфері, то загальна ідея Концепції побудована за принципом «і вовки ситі, і вівці цілі». Пропонується скорочення кількості податків, перегляд існуючих ставок, з іншого боку — починається спроба відшкодування одних надходжень за рахунок інших. Пропонується перевести на загальну систему оподаткування сільгоспвиробників, річний дохід яких перевищує 20 млн. грн., А площа сільгоспугідь становить понад 3 тис. га. Дана ініціатива стосуватиметься безпосередньо великих агрохолдингів. За рахунок цього вдасться покрити недоотримання податків в інших сферах.

Спрощення звітності. 31 липня Рада прийняла закон згідно з яким 1 січня 2015 року запроваджується електронне адміністрування ПДВ. Слід відзначити пропозицію про зближення бухгалтерської та податкової звітності шляхом врахування податкових зобов'язань на основі бухгалтерської документації.

Децентралізація. Розпорядженням Кабміну від 1 квітня 2014 №333 — р затвердило Концепцію реформування місцевого самоврядування та територіальної організації влади в Україні. В частині децентралізації звернемо увагу на пропозиції цього документа. У сфері бюджету і оподаткування Концепція реформування місцевого самоврядування передбачає:

1) визначення фінансовою основою здійснення органами місцевого самоврядування власних повноважень податків і зборів, пов'язаних з територією відповідної адміністративно — територіальної одиниці;

2) закріплення за місцевими бюджетами частини коштів, що надходять від сплати податку на прибуток новостворених юридичних осіб, протягом п'яти років з дати інвестування в юридичну особу;

3) надання органам місцевого самоврядування права регулювати ставки місцевих податків і зборів;

4) недопущення надання іншими органами місцевого самоврядування та органами виконавчої влади податкових пільг, які зменшують власні доходи місцевих бюджетів. Пільги по місцевих податках і зборах можуть встановлюватися тим органом місцевого самоврядування, до бюджету якого зараховуються такі податки та збори.

Про прибуток новостворених юридичних осіб в Концепції реформування податкової системи не згадується.

Концепцією реформування податкової системи також пропонується (у загальних фразах) можливість обслуговувати місцеві бюджети в банківських установах. Зазначена пропозиція підлягає обговоренню, оскільки надання такого права органам місцевого самоврядування без детальної регламентації та встановлення обмежень призведе до низки зловживань.

Єдиний соціальний внесок і ПДФО. Необхідність зменшення ставки єдиного соціального внеску обговорюється досить давно. В Концепції справедливо зазначено, що просте зменшення ставок ЄСВ та ПДФО до середнього рівня ЄС суттєво зменшило б надходження до бюджету. Концепція передбачає кілька моделей, основна суть яких зводиться до наступного:

 (а) основна ставка ЄСВ установлюється з мінімальної заробітної плати і являє собою фіксовану суму (на рівні близько 40%);

(б) на суми, що перевищують мінімальну заробітну плату, встановлюється ставка ЄСВ в розумних межах — до 20%.

Така модель пояснюється досить просто — в Україні більше 70% працюючих отримують доходи нижче 3 мінімальних зарплат на місяць. Доходи цих платників при цьому складають більш 50% всіх зарплатних доходів. При цьому, у Державній фіскальної службі заявляють, що в Україні більше 70% зарплат виплачуються «у конвертах».

Податок на прибутки фізичних осіб також пропонується враховувати по іншої моделі. Всього пропонується 6 схем. Також Концепцією пропонується введення єдиної ставки ПДФО на пасивні прибутки.

Служба фінансових розслідувань. Пропозиція про створення єдиного органу, який би виконував функції з охорони економічної безпеки держави, виглядає виправданим кроком. Слід враховувати загальний курс уряду на скорочення кількості державних службовців та спрощення системи органів адміністративної влади.

Податкова міліція, наділена повноваженнями СБУ, виглядає досить страхітливо для бізнесу. Створення такого органу, який буде наділений найширшими повноваженнями, веде до ризику істотних зловживань. Необхідно вже зараз передбачити таку регламентацію повноважень пропонованого органу, яка дозволила б платникам податків ефективно відстоювати свої права і не перебувати під ризиком свавілля з боку контролюючої Служби фінансових розслідувань.

Ініціативи Кабміну слід оцінити позитивно, однак окремі моменти потребують подальшого доопрацювання та обговоренні.

Марина Листопадська, ВПравеstyle="display:block"
data-ad-client="ca-pub-8862120308250256"
data-ad-slot="3888113903"
data-ad-format="auto">

.

Похожие записи на ВПраве

Оставьте ваш комментарий


© 2017 ВПраве · Все права на материалы, размещенные на www.inlegal.com.ua, охраняются в соответствии с законодательством Украины. При цитировании и использовании любых материалов ссылка на www.inlegal.com.ua обязательна. При цитировании и использовании в интернете активная индексируемая гиперссылка на www.inlegal.com.ua обязательна.