Получайте ВПраве
на Ваш E-mail:

*100% защита данных

Вы находитесь: Главная » Последнее на ВПраве, Право News » Придбання заставного майна у борг чи у кредитstyle="display:block"
data-ad-client="ca-pub-8862120308250256"
data-ad-slot="1074248304"
data-ad-format="auto">

riski-sushchestvuyut-pri-pokupke-zalogovogo-imushchestvaЯкі існують способи і пов'язані з цим ризики придбання такого майна?

Придбання заставного майна у боржника

Бувають випадки, коли боржники банків, щоб хоч якось розплатитися з кредитами продають придбане за рахунок цих самих кредитів, а саме транспортні засоби та нерухомості.

Проблема з придбанням такого майна полягає в тому, що, як правило, автомобілі, квартири, будинки, земельні ділянки є предметом застави за кредитними договорами  і на них накладено заборону на відчуження.

При придбанні такого роду майна дуже важливо дотримуватися встановлені законом правила укладання договорів їх купівлі-продажу. Такі договори укладаються в письмовій формі та посвідчуються нотаріусом.

Майно, яке продає боржник банку, як правило, є предметом застави, а це означає, що на нього накладено заборону на відчуження. Зняти цю заборону можна тільки за згодою заставодержателя, тобто банку. Тому в угодах з придбання заставного майна у боржника обов'язково необхідно погоджувати свої дії з банком.

Підстав отримання згоди банку на зняття заборони на відчуження майна декілька:

  1. Боржник, отримавши від Вас кошти, достатні для погашення суми боргу за кредитним договором, вносить їх на свій рахунок у банку, погашає залишок своєї заборгованості, необхідної для припинення дії кредитного договору. Після оформлення необхідних формальностей щодо розірвання кредитного договору виникають підстави для припинення договору застави майна (або іпотечного договору), що в свою чергу, буде підставою для зняття нотаріусом заборони на відчуження майна.

У реалізації такого варіанту необхідно дотримуватися певних запобіжних заходів. Існує ризик того, що боржник «закривши» кредитний договір, «передумає» укладати договір купівлі-продажу взагалі, або змінить раніше обумовлені умови, або взагалі продасть предмет застави третій особі, а не Вам. Для того, щоб уникнути неприємних наслідків, ми рекомендували б Вам по-перше, укласти попередній договір, в якому будуть обумовлені всі деталі проведення основної угоди, в тому числі і штрафні санкції продавця в разі його відмови від проведення угоди на обговорених умовах і в обумовлені терміни. Обов'язково вкажіть в попередньому договорі, що сума, яку Ви передаєте продавцеві для погашення ним кредитної заборгованості перед банком, є завдатком. Тоді в разі відмови продавця від проведення угоди, він зобов'язаний буде повернути Вам отриману суму в подвійному розмірі. Також радимо проводити операцію купівлі-продажу в приміщенні банку-заставодержателя. Не соромтеся диктувати продавцеві текст розписки і вказувати яку точно суму Ви передали, на які цілі, а також зобов'язання продавця повернути Вам зазначену суму в подвійному розмірі в разі його необґрунтованої відмови в укладанні договору купівлі-продажу майна, що є предметом застави.

  1. Наступним варіантом зняття заборони може бути переведення боргу за кредитним договором з продавця на Вас. Якщо Ви погасите кредит і відсотки по ньому єдиним платежем, то заборона знімається назавжди, якщо ж Ви берете на себе зобов'язання щодо виконання кредитного договору на строк, що залишився його дії, то заборона на відчуження буде знято лише на час проведення угоди купівлі-продажу майна та накладено заново, але вже заставодавцем будете виступати Ви. При такій схемі придбання майна необхідно уважно поставитися до процедури закриття кредитного договору. Переконайтеся в тому, що кредит погашений повністю, не залишилося ніяких прихованих заборгованостей, наприклад за обслуговування рахунку, карти і т.д. Вимагайте у банку відповідних довідок про відсутність заборгованостей. Якщо така послуга платна, не пошкодуйте віддати необхідну суму, щоб в майбутньому не отримати від банку неприємний сюрприз у вигляді рахунку за прострочену заборгованість по сплаті деяких комісійних або вартості обслуговування карти. Укладаючи з банком договір про переведення боргу за кредитним договором, уважно перечитуйте умови договору з тим, щоб вони не відрізнялися від тих, які були спочатку вказані в кредитному договорі продавця. В ідеалі, приходьте на подібні угоди з юристом, щоб він міг проконсультувати Вас на місці, вчасно втрутитися, перш ніж Ви поставите підпис під невигідним для Вам договором кредиту.
  2. Також можна розглянути варіант зняття заборони на відчуження заставного майна шляхом заміни його заставодавцем на рівноцінне майно. Наприклад, продавець вирішив продати квартиру, яка передана в іпотеку банку, і при цьому має земельну ділянку приблизно аналогічної вартості. У такому випадку, знову виключно за згодою банку, після проведення відповідних оцінок, з квартири знімається заборона на відчуження, відбувається заміна предмета іпотечного договору, і продавець одержує можливість укладення договору купівлі-продажу квартири. Купуючи майно таким чином, слід переконатися, що після укладення угоди, набуте майно дійсно не перебуває під забороною відчуження. Попросіть нотаріуса надати Вам витяг з реєстру заборон і обтяжень.

Порядок накладення та зняття заборони на відчуження майна регламентований главою 15 Порядку здійснення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого наказом Міністерства юстиції України N 296/5 від 22.02.2012.

Придбання майна у кредитора

Останнім часом досить часто кредитори (банки, інші фінансові установи) самі виступають продавцями майна, вилученого у боржників, які не виконали зобов'язання за кредитними договорами. Власниками такого майна кредитори стають або самостійно викуповуючи на публічних торгах (аукціонах), або в результаті виконання судових рішень, або на підставі угод з боржниками, які передають своє майно в якості погашення кредитної заборгованості.

Перелік майна, що реалізується банками, як правило, розміщується на їх офіційних сайтах. Як правило, це майно приваблює своєю відносно невисокою вартістю. Однак до придбання такого майна також варто ставитися вкрай уважно. По-перше, слід упевнитися в чистоті юридичних процедур, на підставі яких кредитор — продавець став власником майна. Уточніть, чи не оспорюються в даний момент, наприклад, результати проведення прилюдних торгів, з яких придбано майно, яке Ви зібралися придбати, чи немає інших судових розглядів щодо цього майна. Оскільки існують ризики того, що на підставі судового рішення майно буде вилучено з власності продавця і всі наступні угоди купівлі-продажу цього майна будуть визнані недійсними. По-друге, переконайтеся в якості продаваного майна, нерідко банки продають, наприклад автомобілі, що побували в ДТП, або постраждалі при інших обставинах.

Марина Листопадська, ВПравеstyle="display:block"
data-ad-client="ca-pub-8862120308250256"
data-ad-slot="3888113903"
data-ad-format="auto">

.

Похожие записи на ВПраве

Оставьте ваш комментарий


© 2017 ВПраве · Все права на материалы, размещенные на www.inlegal.com.ua, охраняются в соответствии с законодательством Украины. При цитировании и использовании любых материалов ссылка на www.inlegal.com.ua обязательна. При цитировании и использовании в интернете активная индексируемая гиперссылка на www.inlegal.com.ua обязательна.