Получайте ВПраве
на Ваш E-mail:

*100% защита данных

Вы находитесь: Главная » Последнее на ВПраве, Право News » Прокурори отримали нові повноваженняstyle="display:block"
data-ad-client="ca-pub-8862120308250256"
data-ad-slot="1074248304"
data-ad-format="auto">

загруженноеПрокурори в зоні АТО можуть самостійно вибирати для підозрюваних в тероризмі запобіжний захід у вигляді утримання під вартою на строк до 30 діб.

Додаткові права прокурорів передбачені Законом «Про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України щодо особливого режиму попереднього розслідування в умовах воєнного, надзвичайного стану та в районі проведення антитерористичної операції» №1631-VII.

На території, де діє правовий режим воєнного, надзвичайного стану, проводиться антитерористична операція, в разі неможливості виконання у встановлені законом терміни слідчим суддею повноважень, передбачених стст.163, 164, 234, 235, 247 і 248 КПК, а також повноважень про обрання запобіжного заходу у вигляді утримання під вартою на строк до 30 діб ці повноваження може виконувати безпосередньо прокурор.

Прокурор зможе вирішувати питання з розгляду клопотань про тимчасовий доступ до речей і документів,а також давати дозвіл на обшук житла та на проведення негласних слідчих дій. Не у всіх випадках, а тільки коли особа підозрюється у скоєнні злочинів, передбачених стст.109-114-1, 258 — 258-5, 260 -263-1, 294, 348, 349, 377-379, 437-444 Кримінального кодексу, тобто в діях, спрямованих на насильницьку зміну чи повалення конституційного ладу, в зазіханнях на територіальну цілісність України, диверсіях, тероризмі та інших злочинах.

Представник депутатської групи «Економічний розвиток» Володимир Пилипенко зазначав, що закон фактично дозволить прокурорам підміняти суд. «Передавати прокурору право вирішувати ці питання замість суду — не вихід. Давайте будемо діяти за Конституцією, за здоровим глуздом, як професіонали ». Нардеп запропонував встановити: якщо суд не може виконувати свої обов'язки — справа передається до суду в іншому місті. Проект з відповідними пропозиціями також був на розгляді у ВР.

Не в захваті від ініціативи та ВО «Свобода». Його представник Олександр Мирний зазначав, що замість прийняття законів, які вирішують окремі питання діяльності правоохоронців і військових у зоні АТО, слід було б оголосити військовий стан — і ці питання вирішилися б автоматично.

За словами спікера Олександра Турчинова, закон готувався для того, щоб в умовах надзвичайного ризику для українських військових приймати рішення про затримання підозрюваних, коли немає можливості розглядати ці питання в судах. Для того щоб доставити затриманого до суду в іншому регіоні, потрібен час, пояснив він, і нерідко протягом цього часу процесуальні норми вимагають відпустити підозрюваного. Ініціатива набрала 230 голосів.

Член правління Української Гельсінської спілки з прав людини Володимир Яворський зазначив, що наділення прокурорів такими широкими функціями суперечить Конституції, Конвенції про захист прав людини та основних свобод, а також грубо порушує стандарти прав людини і є неприпустимим в демократичній країні.

Експерт звернув увагу на те, що згідно чч.2 і 3 ст.29 Конституції «ніхто не може бути заарештований або триматися під вартою інакше як за вмотивованим рішенням суду і тільки на підставах та в порядку, встановлених законом. У разі нагальної необхідності запобігти злочинові чи його припинити уповноважені на те законом органи можуть застосувати тримання особи під вартою як тимчасовий запобіжний захід, обгрунтованість якого протягом 72 годин має бути перевірена судом ». Якщо протягом 72 год з моменту затримання не вручено вмотивованого рішення суду про тримання під вартою, особа повинна бути негайно звільнена.

Відповідно до ч.2 ст.30 Основного Закону «не допускається проникнення до житла чи до іншого володіння особи, проведення в них огляду чи обшуку інакше як за вмотивованим рішенням суду». А ст.31 Конституції передбачає, що «кожному гарантується таємниця листування, телефонних розмов, телеграфної та іншої кореспонденції. Винятки можуть бути встановлені лише судом у випадках, передбачених законом, з метою запобігти злочинові чи з'ясувати істину під час розслідування кримінальної справи, якщо іншими способами одержати інформацію неможливо ».

Крім того, відповідно до вимог вищезазначеної конвенції та практики Європейського суду з прав людини будь-яке затримання, обшук чи інші слідчі дії, з втручанням в права людини, повинні проводитися виключно з санкції незалежного органу, як правило, суду. Такі ж вимоги визначені і Міжнародним пактом ООН про громадянські і політичні права 1966.

Правозахисник наголосив: «Держава не може перекладати проблеми функціонування своїх органів влади на плечі людини, обмежуючи її права і свободи. За всю історію Ради Європи ще жодна країна не обмежувала дію тих чи інших прав людини на своїй території, що показує, наскільки екстраординарними є подібні заходи для міжнародного співтовариства ».

Так само на невідповідність нововведень Конституції вказувало і головне науково-експертне управління ВР. Фахівці зазначили, що навіть відповідно до закону «Про правовий режим надзвичайного стану» в такій ситуації не можуть бути припинені чи обмежені повноваження судів, органів прокуратури та слідства.

В управлінні відзначали, на території, де введено воєнний стан, правосуддя здійснюють лише суди, створені відповідно до Конституції, а створення надзвичайних і особливих судів не допускається. Так само заборонено скорочення або прискорення будь-яких форм судочинства.

Якщо один із суб'єктів звернеться до Конституційного Суду з приводу невідповідності змін Основному Закону — судді, швидше за все, визнають ці положення неконституційними. Разом з тим можна сподіватися, що потреба в такому обмеженні прав громадян відпаде сама собою, разом із завершенням АТО.

Марина Листопадська, ВПраве

 

 style="display:block"
data-ad-client="ca-pub-8862120308250256"
data-ad-slot="3888113903"
data-ad-format="auto">

.

Похожие записи на ВПраве

Оставьте ваш комментарий


© 2017 ВПраве · Все права на материалы, размещенные на www.inlegal.com.ua, охраняются в соответствии с законодательством Украины. При цитировании и использовании любых материалов ссылка на www.inlegal.com.ua обязательна. При цитировании и использовании в интернете активная индексируемая гиперссылка на www.inlegal.com.ua обязательна.