Получайте ВПраве
на Ваш E-mail:

*100% защита данных

Вы находитесь: Главная » Последнее на ВПраве, Право News » Ще одна можлива причина загарбання території України?style="display:block"
data-ad-client="ca-pub-8862120308250256"
data-ad-slot="1074248304"
data-ad-format="auto">

165571На днях Олександр Кіхтенко, голова Донецької облдержадміністрації, заявив, що виступає за примусове відключення Донецька і Луганська від електропостачання.

Можливість примусового відключення, на думку Кіхтенко, повинна змусити керівництво «ДНР» і «ЛНР» припинити обстріли населених пунктів і дати можливість відремонтувати ,зруйновану боями, інфраструктуру. Цікаво, що практично одночасно з Олександром Кіхтенко кілька заяв на цю ж тему зробили і представники самопроголошених «ДНР» і «ЛНР».

Глава «ЛНР» Ігор Плотницький поскаржився, що «республіка» не може запустити свою промисловість, тому що їй не вистачає електричних потужностей. Поступово запускаються тільки хлібозаводи, деякі переробні підприємства, але от Лутугинський завод прокатних валків запустити не вдається. А «міністр палива, енергетики та вугільної промисловості ЛНР» Дмитро Лямін заявив, що «ЛНР» вже готова поставляти вугілля на Луганську ТЕС в місті Щастя, що знаходиться під контролем України, за умови розмінування і відновлення залізничних колій.

 Бойові дії, які поновилися в кінці січня, починаючи від Донецька через Дебальцевський плацдарм і аж до Луганська, мають ще одну причину — керівництво самопроголошених республік, як і сили, що стоять за ними, намагаються взяти під свій контроль всю газову і електроенергетичну структуру регіону.

Поспішили розібрати

Ще у вересні, після Мінських домовленостей, уряд Арсенія Яценюка неофіційно, але відкрито зробив пропозицію РФ самостійно постачати окуповану територію Донецької та Луганської областей газом. Останні роки в зимовий період ці області в середньому споживали до 1 млрд кубометрів на місяць кожна, але Росія офіційно заявила, що самостійно, минаючи НАК «Нафтогаз України», не постачатиме газ кому б то не було.

В окупованій зоні залишилася велика частина промисловості регіонів, тому  «ДНР» і «ЛНР» опинилися в повній залежності від газу, що поставляється з території України.

По території «ЛНР» і «ДНР» проходить велика кількість газових труб, але альтернатива у них на сьогодні одна — труба, яка йде з Росії через Ізварине на Луганськ. Вона забезпечити потреби окупованих територій повністю не може. Трубопроводи «Таганрог — Амвросіївка» і «Таганрог — Маріуполь» виведені з експлуатації ще в середині 90-х років минулого століття.

У листопаді 2014 ТОВ «Газпром трансгаз Краснодар» прийняло рішення взагалі фізично їх ліквідувати. І навіть оголосило тендер з відбору виконавця землевпорядних робіт. Вік газопроводів ще в 90-і роки перевищував 35 років і вимагав дорогого капітального ремонту, що було визнано недоцільним.

Якщо  ж російські газовики вирішать реанімувати два газопроводи з Таганрога для постачання газу в «ДНР», їм доведеться обстежити і відновлювати ще й магістральний газопровід «Північний Кавказ — Центр». Він не просто заглушений, частина труб там згнила, а частина просто вирізали і здали на металобрухт. Відновлення цієї газової інфраструктури обійдеться в кілька сотень мільйонів доларів.

На відновлення газової інфраструктури необхідний час, а у ополченців його немає. До того ж динаміка споживання газу на окупованих територіях просіла майже в два рази. Але, якщо вони отримають доступ до Краснопоповського підземного сховища газу обсягом 625 млн кубометрів, розташованому в районі Сєвєродонецька, то практично вирішать свою проблему.

Ця «підземка» заповнюється з магістрального газопроводу і частини харківських родовищ, бере участь у транспортуванні газу до Європи. Чи не тому одним з основних напрямків руху бойовиків було наступ на Лисичанськ і Сєвєродонецьк?

Залюднений острів

З листопада 2014 окупована частина Луганській області від'єдналася від енергосистеми України і повністю перейшла на споживання російської електроенергії. Для цього була реанімована підстанція під Луганськом і підключена лінія в 110 кВ, що йде з Росії. Тоді в «ЛНР» заявляли, що повністю забезпечені електроенергією.

 «Ну що таке 110-ка? Це для села, для невеликого містечка. Зараз у них споживання мінімальне, їм і 110-ки вистачає, але якщо вони хочуть запускати виробництво і щось робити, потрібні ще потужності. Треба збільшити їх до 330 кВ, до 400 кВ. А для цього найбільш придатну нову лінію прокладати, опори нові ставити, робити проектировку, дивитися, від якого джерела брати електроенергію. Це час і гроші, тому їм дуже потрібна Луганська ТЕС », — пояснює ситуацію Світлана Голікова, директор консалтингової компанії« ТрансЕнергоКонсалтинг ».

На сьогодні частково зруйнована сама ТЕС, залізничні шляхи, по яких підвозили вугілля, і опори ліній електропередач. Необхідно ремонтувати всю наявну інфраструктуру, а для цього слід припинити військові дії.

Цілком правдоподібно виглядає нещодавня інформація про те, що Рінат Ахметов, власник компанії «ДТЕК Східенерго», куди входить Луганська ТЕС, пропонував $ 1 млн бійцям батальйону «Айдар», щоб вони пішли зі станції.

По вуха в електроенергії

На відміну від своїх сусідів, так звана «ДНР» має надлишок електропотужностей. Там працюють Старобешівська та Зуївська ТЕС, причому ніяких проблем з постачанням вугілля на них не виникало. Поруч у зоні АТО — Вуглегірська і Курахівська ТЕСи.

«Відключити Донецьк можна, у нас є такі можливості, але навіщо? Навіть, якщо всі наші ТЕС на території України почнуть працювати усіма своїми блоками, що саме по собі практично неможливо, все одно будуть проблеми. Від донецької енергосистеми харчується південь України і власне південь самої Донецької області: Мелітополь, Маріуполь — там будуть проблеми. Також частково будуть страждати Дніпропетровська і Запорізька області », — описує можливу ситуацію з відключенням Світлана Голікова.

У «ДНР» це теж прекрасно знають і користуються ситуацією.

2 лютого Нацкомісія з регулювання електроенергетики та комунальних послуг (НКРЕКУ) прийняла рішення призупинити розрахунки з ПАТ «Донбасенерго», як із структурою, що знаходиться на непідконтрольною України території. До цього оплата за продукцію Старобешівської ТЕС проводилася, хоча і в розмірі всього 70% від поставленої електроенергії. Без оплати поставленої електроенергії підприємство не зможе купувати вугілля, розраховуватися з співробітниками і закінчити ремонт Слов'янської ТЕС, фінансування якого йшло через Старобешевську ТЕС.

Тіні за спиною

Ситуація двояка і з Ахметовим, і з Гуменюком. Навряд чи нинішня українська влада здатна вести велику стратегічну гру, але й взаємний шантаж виглядає не дуже виправдано. По-перше, експорт металу приносить Україні валютні надходження. Немає експорту — немає надходжень. Крім того, «Метінвест» не може собі дозволити припинити виробництво в такому обсязі, тому що скоротиться експорт, і компанія втратить ринки збуту, а з ними — і весь бізнес.

По-друге, «Донбасенерго» ще в грудні перереєструвався на території України, в с. Миколаївка (за адресою Слов'янської ТЕС), всі податки сплачує  Україні, підпорядковується всім розпорядженням регулятора галузі — НЕК «Укренерго». Але все-таки Міністерство енергетики та вугільної промисловості України 23 січня нинішнього року виключило з переліку міждержавних ліній електропередач (ЛЕП) чотири лінії, що пролягають між Росією і зоною АТО. Мова йде про ЛЕП 500 кВ Перемога-Шахти, 330 кВ Південна — Ростовська, 220 кВ Амвросіївка — Таганрог, 110 кВ Квашино — Тягова — отпайка на ПС Гундаревка.

У сформованій ситуації шантаж України з боку «ДНР» створенням власної енергосистеми може зіграти проти самих сепаратистів. Якщо Україна все ж таки зважиться відключити «республіку» від своєї об'єднаної енергосистеми, то їй доведеться зупиняти частину ТЕСів, що залишить їх господарів і працівників без прибутку засобів до існування — відповідно.

Такої кількості електроенергії окуповані території не споживають, а наявні споживачі в більшості своїй неплатоспроможні. Росії ця електроенергія теж не потрібна. У підсумку воювати ополченцям за великим рахунком нема за що. Але вони продовжують воювати. Заради чого і кого? Залишається тільки здогадуватися.

 Марина Листопадська, ВПравеstyle="display:block"
data-ad-client="ca-pub-8862120308250256"
data-ad-slot="3888113903"
data-ad-format="auto">

.

Похожие записи на ВПраве

Оставьте ваш комментарий


© 2017 ВПраве · Все права на материалы, размещенные на www.inlegal.com.ua, охраняются в соответствии с законодательством Украины. При цитировании и использовании любых материалов ссылка на www.inlegal.com.ua обязательна. При цитировании и использовании в интернете активная индексируемая гиперссылка на www.inlegal.com.ua обязательна.